Connect with us

Останато

Евро-азиската економска унија формира заеднички пазар на нафта и гас

Објавено

на

Евроазиската економска унија започна да формира заеднички пазар за гас, нафта и нафтени деривати.

„Земјите-членки го одобрија концептот за создавање на заеднички финансиски пазар на Евроазиската економска унија, а во тек се подготовки за создавање на заеднички пазар на електрична енергија. „Почнавме програма за формирање на заеднички пазари за гас, нафта и нафтени деривати“, изјави Владимир Путин на состанокот за интегративните процеси во ЕАЕУ.

Во декември, лидерите одобрија план за акција за усогласување на законите на земјите од Унијата во нафтениот сектор, а исто така одлучија да се преселат во втората фаза на формирање на заеднички пазар на гас, создавање инфраструктура, технолошка и правна рамка на пазарот, Известува Б92.

Претседателот на Русија додаде дека во повеќето економски сектори заедничките пазари се веќе формирани и успешно работат, додека во други области се решаваат практични прашања и се бараат оптимални модели.

Тој го наведе создавањето единствен пазар за производство и трговија со лекови и медицински помагала како пример за успешно наоѓање компромис меѓу земјите-членки на ЕАЕУ.

„Од 1 јануари годинава, регистрацијата на сите лекови во земјите на ЕАЕУ се врши во согласност со униформни правила и процедури. Ова е исклучително важно сега, кога нашите земји се соочуваат со заеднички предизвик – епидемијата на коронавирус. „И ние мора ефикасно да ги координираме напорите за заштита на животот и здравјето на нашите граѓани“, заклучи Путин.

Останато

Извозот во првите шест месеци зголемен за 20,2%, а увозот за 28,7 проценти

Објавено

на

Вкупната вредност на извозот од земјава во периодот јануари – јуни 2022 година изнесува 4.097.486.000 евра и бележи раст од 20,2 проценти во однос на истиот период лани, додека вредноста на увезената стока е 5.974.699.000 евра што е зголемување за 28,7 проценти, соопшти Државниот завод за статистика. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

(ВИДЕО) Спојувањето на етериум може да ја поттикне цената на биткоинот нагоре!?

Објавено

на

Популарниот крипто-аналитичар Бенџамин Кауен анализира како етериум може да ја поттикне цената на најпознатата криптовалута биткоинот нагоре. (more…)

Продолжи со читање

Останато

СИСТЕМОТ КОНЕЧНО АЖУРИРАН – Корисниците на МојДДВ може да се вратат на напредниот скенер за скенирање на фискални сметки

Објавено

на

Управата за јавни приходи, ги информира корисниците на апликацијата МојДДВ, дека може да се вратат на напредниот скенер за скенирање на фискални сметки. (more…)

Продолжи со читање


Популарно