Connect with us

Форекс

Еврото ја достигна највисоката вредност од средината на март

Објавено

на

Курсот на еврото во понеделникот на меѓународните пазари накратко достигна највисоко ниво од средината на март, а поризичните валути беа во добивка поради тоа што инвеститорите беа охрабрени од добрата вест од кинеската економија и знаците за олеснување на тензиите помеѓу САД и Кина.

Курсот на еврото зајакна на почетокот на неделата за 0,4 проценти спрема доларот, во однос на затварањето во петокот, достигнувајќи 1,1154 долари, највисоко ниво од 17 март.

Австралискиот долар, чувствителен на развојот на глобалната трговија, зајакна дури 1,3 проценти во однос на американскиот, на највисоко ниво за четири месеци.

Британската фунта зајакна 0,5 проценти во однос на доларот, достигнувајќи ги највисоките нивоа за три недели, од 1,2414 долари. Поддршка и пружа постепеното олеснување на ограничувањата во Британија, воведени против епидемијата од коронавирус.

Кинескиот јуан на странските пазари малку се засили во однос на доларот, по добивката во петокот среде надежта дека тензиите во односите меѓу Кина и САД ќе попуштат.

Новозеландскиот долар спрема американскиот зајакна за 0,8 проценти, а канадскиот долар 0,5 проценти во однос на затворањето во петокот.

Значителни добивки во последно време оствари австралискиот долар, чие зајакнување најмногу се припишува на повторното започнување на економијата по карантинот и скокот на цената на железната руда, водечка австралиска извозна стока, на рекордни високи нивоа.

Некои аналитичари велат дека австралискиот долар може на трговците да им послужи како еден вид ориентир во услови на лесно излегување на другите економии од карантин, иако ширењето на вирусот беше далеку поизразено во другите земји, како што се Италија и Британија.

Форекс

Новите измени на Правилата за котација на Македонска берза, тема на три работилници со котираните компании

Објавено

на

На 22 и 23 септември, преку online платформата ZOOM, Берзата организираше три работилници на кои беа поканети сите 100 котирани компании во врска со имплементацијата на новите измени на Правилата за котација. Целта на работилниците беше детална презентација и дополнителни појаснувања поврзани со новите Правила за котација што стапија на сила на 21 септември. (more…)

Продолжи со читање

Анализи

Инвеститорскиот ден ги однесе акциите на Македонска берза во зелена зона

Објавено

на

Кризата предизвикана од вирусот Ковид-19 полека но сигурно се наминува, а за Македонската берза може да се каже дека таа е веќе минато. Акциите кои котираат на берзата ја стабилизираа својата вредност, по високиот пад што го бележеа додека коронавирусот енормно ги рушеше сите светски берзи, вклучително и нашата. (more…)

Продолжи со читање

Форекс

Што донесе „Инвеститорскиот ден” на Македонска берза?

Објавено

на

На „Инвеститорскиот ден“ на Македонска берзата кој се одржа на 18.09.2021 година по повод 25 години од основачкото собрание на Берзата, се склучија вкупно 339 трансакции што е убедливо најголем број на трансакции од јуни до денес. Вториот најголем број на трансакции на дневно ниво во овој период е 169, а просечниот дневен број на трансакции изнесува 62 трансакции. (more…)

Продолжи со читање

Популарно