Connect with us

Форекс

Еврото расте, швајцарскиот франк пaѓа

Објавено

на

Еврото месецов забележа раст во однос на јапонскиот јен за 6% и се стабилизираше на 1,17059 долари.

Вредноста на швајцарскиот франк во еден момент падна на едноиполгодишен минимум во однос на еврото, откако некои инвеститори почнаа со продажба на швајцарската валута.

 

Франкот падна за 0,6% на 1,1154 франци за евро, што е најниско ниво од февруари 2016 година. Во однос на доларот, падот на франкот изнесува 0,7%, на 0,958 франци за еден долар.

 

Доларот се намали во однос на другите позначајни валути, па се најде на најниско ниво, по објавата на соопштението на Фед за монетарната политика, а во него се вели дека „за релативно брзо време“ ќе се преземат мерки за урамнотежување на состојбата.

 

Индексот на доларот кој ги следи промените во однос на шест други валути во светот, бележи пад за 0,35% на 93,681 поени. Тоа е малку повеќе од 13-месечниот минимум забележан пред некој ден.

 

 

 

  

Форекс

Пад на акциите на европските берзи во пресрет на седницата на ЕЦБ

Објавено

на

Вредноста на акциите на европските берзи денеска бележат пад, бидејќи инвеститорите не сакаат да преземаат ризици во пресрет на состанокот на лидерите на Европската централна банка, од кој се очекува да бидат најавени зголемувањата на каматните стапки, имајќи ја предвид рекордната инфлација во еврозоната. (more…)

Продолжи со читање

Форекс

Кои акции на Македонска берза беа најинтересни за инвеститорите во мај?

Објавено

на

Според податоците кои ги објави Македонската берза за периодот 01.05.-31.05.2021 година вкупниот промет изнесува 577.516.979 денари и е намален за високи 40,11% во однос на претходниот месец април. (more…)

Продолжи со читање

Форекс

Руската рубља од почетокот на војната двојно ја зголеми вредноста во однос на доларот

Објавено

на

Централната банка на Русија вчера повторно ги намали каматните стапки, по трет пат од почетокот на мај, со цел да го спречи зајакнувањето на рубљата. (more…)

Продолжи со читање


Популарно