Connect with us

Форекс

Еврото најпотценета валута?!

Објавено

на

Еврото се тргува значително под неговите реални вредности, пишува Bloomberg и додава дека ова е во согласнот и со коментарите на советникот за трговија на Трамп, Питер Наваро, кој изјави дека еврото во голема мера е потценета валута.

Наваро исто така изјави дека еврото е “срушената германска марка” и дека Германија ја “експлоатира” заедничката валута. 

 

Еврото со својата ниска цена и дава предност на Германија во однос на главните трговски партнери. Таа отсекогаш била главна препрека во трговската спогодба меѓу ЕУ и САД“, изјави Наваро.

 

Вредноста на еврото нагло порасна по коментарите на САД, за 0,56% и се тргува за 1,0755 долари.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Форекс

Руската рубља ќе стане официјална валута во дел од украинските градови

Објавено

на

Градот Херсон во јужниот дел на Украина, за кој Русија тврди дека е под нејзина контрола, ќе премине кон користење на рубљата од 1-ви мај, објавија руски државни медиуми. (more…)

Продолжи со читање

Форекс

Доларот опасно му се приближува на еврото!

Објавено

на

Еврото утринава падна на најниско ниво во последните пет години од 1,05890 долари, откако руски „Газпром” соопшти дека ќе го прекине снабдувањето со гас за Полска и Бугарија. Падот под 1,06 долари за прв пат по пет години во однос на генерално силниот американски долар доаѓа поради зголемената загриженост околу енергетската безбедност и забавувањето на растот во Кина и Европа. (more…)

Продолжи со читање

Форекс

Злато има, но нема кој да го купи!?

Објавено

на

Започнувањето на конфликтот помеѓу Русија и Украина предизвика висок пораст на цената на нафтата, но покрај нафтата, висок пораст бележи и најблагородниот метал – златото. (more…)

Продолжи со читање


Популарно