Connect with us

Останато

Евростат: Невработеноста во еврозоната се намали на 7,4 проценти

Објавено

на

Стапката на невработеност во еврозоната во декември се намали и стигна до ниво од 7,4 проценти, со што го достигна најниското ниво од мај 2008 година, објави Европското биро за статистика „Eurostat”.

Оваа бројка е подобра од предвидувањата на аналитичарите, кои на давателот на финансиски услуги „FactSet” му порачаа дека очекуваат дека стапката на невработеноста да биде 7,5 проценти, исто колку што беше во ноември.

Откако во септември 2016 година, стапката на невработеност во еврозоната се намали под симболични 10%, оттогаш па наваму константно е во опаѓање.

Во моментот на најтешката должничка криза, невработеноста во април, мај и јуни 2013 година достигна рекордно високо ниво од 12,1%.

Меѓу 19-те земји во еврозоната, Германија и Холандија имаа најниска стапка на невработеност (3,2 проценти) во декември.

На другиот крај на скалата, највисоки стапки на невработеност има во Грција (16,6% во октомври, бидејќи нема податоци за декември) и Шпанија (13,7%).

Останато

Во среда (26 јануари) започнува исплатата на јануарските пензии

Објавено

на

Владата на четвртата седница ја разгледа и усвои Информацијата за исплата на пензии за јануари 2022 година и го задолжи Фондот на пензиското и инвалидското осигурување на Северна Македонија да ги достави податоците за пензиите до деловните банки најдоцна до 25 јануари 2022 година. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Централната банка на Русија со предлог целосно да се забрани издавање и употреба на криптовалути

Објавено

на

Централната банка на Русија предложи целосна забрана за издавање, „рударење“ и тргување со криптовалути во Русија, пренесува руски „Комерсант“. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Градоначалникот на Њујорк првата плата ја добива во криптовалути

Објавено

на

Градоначалникот на Њујорк, Ерик Адамс соопшти дека во петок ќе ја добие првата плата од своето работно место, и тоа не во долари, туку во криптовалутите Биткоин и Етериум, пренесува „Ал Џазира Балканс“. (more…)

Продолжи со читање

Популарно