Connect with us

Странски банки

Европските лидери договорија голем економски план за спас

Објавено

на

Лидерите на Европската Унија синоќа се согласија да го обноват долгорочниот буџет на ЕУ и да формираат огромен фонд за наплата за справување со последиците од коронавирусот и да помогнат во обновата на опустошените економии на блокот.

„Оваа пандемија ги става нашите општества под сериозен напор. Благосостојбата на секоја земја членка на ЕУ зависи од благосостојбата на цела ЕУ. Сите сме заедно во тоа“, рече претседателот на Европскиот совет, Чарлс Мишел.

Тие се согласија да ѝ зададат задача на Европската комисија да го обнови наредниот седумгодишен буџет на ЕУ, кој влегува во сила на 1 јануари, како и да изготви план за масовно закрепнување. Иако не беше ставена бројка на тој план, официјалните претставници веруваат дека ќе бидат потребни 1-1,5 трилиони евра.

„Има само еден инструмент што може да ја испорача оваа големина на задачи за закрепнувањето и тоа е европскиот буџет што е јасно поврзан со фондот за наплата“, рече претседателот на Европската комисија, Урсула фон дер Лејен.

Сепак, длабоките разлики остануваат меѓу државите за тоа како да се финансира потребната помош. Земјите од Северна Европа, како Холандија и Германија, генерално не се подготвени да делат преголем долг.

Италија, која досега имаше најголема смртност  во Европа, ги повика своите партнери во ЕУ, особено побогатите земји од северна Европа, да покажат поголема солидарност.

Криптовалути

Централната банка на Русија со предлог целосно да се забрани издавање и употреба на криптовалути

Објавено

на

Централната банка на Русија предложи целосна забрана за издавање, „рударење“ и тргување со криптовалути во Русија, пренесува руски „Комерсант“. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Централните банки во светот забрзано се префрлаат од доларот кон златото

Објавено

на

Централните банки во целиот свет забрзано ги зголемуваат резервите на злато кои ги имаат и кои минатата година достигнаа максимум во последните 31 година. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

2021 година ќе биде рекордна во однос на профитите за американсите банки!?

Објавено

на

Најголемите банки на „WallStreet” наскоро треба да пријават рекордни профити во 2021 година, благодарение на високите приноси во секторот на инвестициското банкарство и помалите од очекуваните загуби од кредитите. (more…)

Продолжи со читање

Популарно