Connect with us

Форекс

Европските берзи паѓаат поради зголеменото ширење на коронавирусот

Објавено

на

Цените на акциите на европските берзи паднаа, бидејќи инвеститорите се загрижени за тензиите меѓу САД и Кина, како и на секојдневниот раст на бројот на заразени со вирусот Ковид-19, поради што одредени земји воведуваат односно ги враќаат рестриктивните мерки за движење на населението.

Индексот „STOXX 600″ на водечките европски акции се намали за 0,4 проценти.

Индексот „FTSE” во Лондон се намали за 0,90 проценти, на 6.072 поени, додека франкфуртскиот „DAX” ослабна за 0,65%, на 12.834 поени, а „CAC” во Париз за 0,80%, на 4.933 поени.

Берзите се под притисок поради зголемениот број на луѓе заразени со вирусот Ковид-19 и построгите мерки на движење на населението во некои земји од Европската унија.

Акциите во енергетскиот, финансискиот и автомобилскиот сектор паднаа најмногу на европските берзи, меѓу 0,8 и 0,9 проценти.

Инвеститорите, исто така, се воздржаа од понатамошни зголемувања на тензиите меѓу САД и Кина. Владата на претседателот Доналд Трамп во понеделникот објави дека дополнително ќе ги зајакне ограничувањата против кинескиот „Huawei“, откако се закани на други кинески технолошки компании во текот на викендот, вклучително и „Алибаба”.

Што се однесува до објавувањето на забраната за „TikTok“ во САД, доколку не го промени сопственикот, интересот за купување на таа апликација во САД, Канада, Австралија и Нов Зеланд, освен „Microsoft“, покажа и софтверскиот гигант Oracle”.

Форекс

Кои акции на Македонска берза беа најинтересни за инвеститорите во март?

Објавено

на

Според податоците кои ги објави Македонската берза за периодот 01.03.-31.03.2023 година вкупниот промет изнесува 496.838.797 денари и бележи енормен пораст од 124,40% во однос на претходниот месец февруари. (more…)

Продолжи со читање

Форекс

Руската рубља ја губи вредноста – падна на 11-месечен минимум во однос на доларот

Објавено

на

Руската рубља падна на најниско ниво во последните 11 месеци во однос на американскиот долар и еврото. (more…)

Продолжи со читање

Форекс

Проширување на котација на државни обврзници во вредност од 2,1 милијарди денари

Објавено

на

Македонска берза АД Скопје ја известува јавноста дека согласно Барањето бр.15-2790/1 од 29.03.2023 година и Барањето бр.15-2160/1 од 08.03.2023 година од страна на Министерството за финансии на Република Северна Македонија за котација на државни обврзници, почнувајќи од денес (04.04.2023 година) на Официјалниот пазар на подсегментот Берзанска котација ќе бидат примени на котација државните обврзници со следните карактеристики: (more…)

Продолжи со читање

Популарно