Connect with us

Странски банки

Европската централна банка со сериозно предупредување: Можни се сајбер напади врз европските банки од руски хакери

Објавено

на

Европската централна банка (ЕЦБ) ги подготвува банките за можен сајбер напад поддржан од Русија во услови на ескалација на тензиите со Украина.

Конфликтот меѓу Русија и Украина ги потресе политичките и деловните лидери кои стравуваат од инвазија која ќе му наштети на целиот регион. Затоа ЕЦБ, на чело со поранешната француска министерка Кристин Лагард, која ги надгледува најголемите европски банки, е во состојба на готовност поради заканата од сајбер напади преземени од Русија.

Досега, ЕЦБ беше фокусирана на вообичаените измами за време на пандемијата, но кризата во Украина го насочи вниманието кон сајбер нападите од Русија.

Според неименуван извор, ЕЦБ ги прашала банките за степенот на нивната заштита. Тој тврди дека банките спровеле вежби за да ја тестираат нивната способност да одбијат низа сајбер напади.

Странски банки

ЕБОР ја намали прогнозата за раст на македонската економија

Објавено

на

Европската банка за обнова и развој ја намали прогнозата за економски раст за Македонија за 0,3 проценти. Во последниот извештај за регионалните економски состојби, ЕБOР за Македонија ја намали прогнозата од 3% на 2,7% економски раст. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Светска банка: Со трговската диверзификација и отвореност до подобри работни места, поголем економски раст во Северна Македонија

Објавено

на

Недостигот на трговска диверзификација и концентрацијата на извозот ја ограничуваат улогата на трговијата во економијата на Северна Македонија, со стапки на раст континуирано под оние на ЕУ и другите земји од Западен Балкан. Доколку сака да создаде квалитетни работни места, да ја намали сиромаштијата и да го подобри животниот стандард на луѓето, економијата на земјата треба да стави поголем акцент на трговската диверзификација и отвореност, забележува меѓу другото новиот извештај на Светска банка, Стратегија за трговска политика 2.0 за Северна Македонија што беше презентиран денеска во Скопје. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Швајцарската централна банка ја зголеми референтната каматна стапка за 0,75 процентни поени

Објавено

на

Швајцарската централна банка ја зголеми референтната каматна стапка за 0,75 процентни поени, што е второ зголемување во претходните 15 години. (more…)

Продолжи со читање

Популарно