Connect with us

Странски банки

Европската централна банка ги зголемува референтните каматни стапки за 25 базични поени

Објавено

на

Европската централна банка (ЕЦБ) во четвртокот ги зголеми клучните каматни стапки за 25 базични поени поради високите инфлациски притисоци.

ЕЦБ ја зголеми референтната каматна стапка, бидејќи продолжува да се бори со порастот на потрошувачките цени, со стапки сега на нивоа што не се забележани од ноември 2008 година.

„Изгледите за инфлација продолжуваат да бидат премногу високи предолго време“, се вели во соопштението на ЕЦБ.

Одлуката доаѓа откако бројките за инфлацијата објавени претходно покажаа зголемување на основната стапка на 7% за април. Во исто време, базичната инфлација, која ги исклучува цените на храната и енергијата, благо се намали на 5,6%. „Главната инфлација опадна во последните месеци, но основните ценовни притисоци остануваат силни“, соопшти Европската централна банка (ЕЦБ).

ЕЦБ тргна на својата сегашна планинарска патека во јули 2022 година, кога ја донесе главната стапка од -0,5% на нула. Сепак, и покрај постојаното зголемување на стапката, инфлацијата останува далеку над целта на ЕЦБ од 2%. Проценките објавени минатата недела од Меѓународниот монетарен фонд сугерираат дека инфлацијата нема да ја достигне целта на ЕЦБ до 2025 година.

ЕЦБ, исто така, најави дека најверојатно ќе ги запре реинвестициите во рамките на нејзината програма за купување средства (APP) во јули. APP е стимулативен пакет за купување обврзници кој започна во средината на 2014 година за да се справи со постојано ниските нивоа на инфлација. Беше замрзнат помеѓу јануари и октомври 2019 година, а потоа траеше до јули 2022 година, но продолжи да ги реинвестира плаќањата од средствата што доспеаа.

Останато

Централната банка на Русија ја зголеми референтната каматна стапка со цел да ја спаси рубљата

Објавено

на

Управниот одбор на Централната банка на Русија денеска соопшти дека на вонредна седница ја зголемил референтната каматна стапка од 8,5 отсто на 12 проценти. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Италија ќе го оданочува екстра профитот на банките!?

Објавено

на

Италија објави дека ќе ги подложи на еднократен данок од 40% локалните банки откако беше обелоденето дека собрале милијарди дополнителен профит од зголемувањето на каматните стапки. Италијанската влада, која го одобри изненадувачкиот данок на состанокот на владата во понеделникот вечерта, рече дека планира да ги искористи приходите за поддршка на имателите на хипотеки и за намалување на даноците, во време кога зголемените стапки извршија дополнителен притисок врз домаќинствата. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

ЕБОР е најголем инвеститор во Северна Македонија! Како гледа на македонската економија?

Објавено

на

Македонската економија во 2022 година е поддржана од Европската банка за обнова и развој со 250 милиони евра, со што оваа институција практично е најголемиот поединечен инвеститор во земјава, а со тоа и најголем помагач на домашниот економски раст и развој. За пет години, од 2017 до 2022 година, ЕБОР има вложено во Северна Македонија 684 милиони евра за поддршка на 71 проект, а за 20 години, од 1993 година наваму дури 2,49 милијарди евра во 171 проект. (more…)

Продолжи со читање

Популарно