Connect with us
P2_P_MK_1600x400

Останато

Европската берза во најлоша состојба после 22 месеци

Објавено

на

После рекордни 22 месеци, цените на акциите на Европската берза се намалени на најниско ниво. Причини за тоа се вчерашниот пад на индексите на Волстрит, тензиите меѓу ЕК и Италија за буџетот како и политичките тензии во врска со Саудиска Арабија.

Индексот STOXX 600 во 9.45 беше во минус од 1,1%, FTSE ослабна 0,75%, на 6,997 бодови додека франкфуртскиот DAX „падна“ 1,35% на 11.365 бодови.

Инвеститорите беа обесхрабрени по вчерашнито пад на цените на акциите на Волстрит. Во моментов се чекаат кварталните извештаи за дел од најголемите американски компании. Доколку овие компнии имаат позитивни резултати се очекува стабилизирање на Волстрит. Ваквото стабилизирање ќе има големо влијание врз Европската берза и нејзиното стабилизирање.

Останато

ССК: Прв центар за медијација по европски модел

Објавено

на

Во Сојузот на стопански комори на Македонија (ССК) отворен е првиот Центар за медијација, по примерот на европските и земјите во светот, каде во рамки на коморите, функционираат Центри за медијација, со цел промовирање на принципот за пристап до правда за сите,  како и исполнувањето на меѓународните стандарди, беше истакнато на денешната прес конференција на Сојузот. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Граѓаните досега скенирале скоро 3 милиони фискални сметки во вредност од 1,5 милијарди денари

Објавено

на

Од почетокот на месецов, граѓаните имаат можност да побараат поврат на 15% од платениот Данок на додадена вредност (ДДВ) преку примената на владиниот проект „Мој ДДВ“. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Услугите на Тиго Фајнaнс отсега уште подостапни за жителите на Гевгелија

Објавено

на

Со цел да биде уште поблиску до своите клиенти и да обезбеди врвно корисничко искуство во секој контакт со клиентите, Тиго Фајнанс ја проширува својата продажна мрежа, отворајќи ја денес новата, 18-та по ред филијала, во Гевгелија. Филијалата е лоцирана на ул. Слободан Митров-Данко бр.87. (more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange