Connect with us

Останато

ЕБОР со нови инвестиции во Македонија

Објавено

на

Потпретседателот на Европската банка за обнова и развој (ЕБОР), Пјер Хелброн, на деловната конференција во Блед, Словенија изјави дека од идната година оваа Банка драстично ќе ги зголеми средствата за Македонија и Грција, пренесува Ројтерс.

– Надминувањето на спорот ќе „отклучи“ многу проекти, бидејќи двете земји имаат желба својот политички успех да го претворат во конкретни инвестиции, изјави Хајлброн во рамки на регионалниот политички и бизнис форум во Блед.

Хајлброн најави дека ЕБРД е заинтересирана за инвестирање во трансгранични проекти меѓу Македонија и Грција, пред се во сферата на енергетиката и транспортот.

Грција лани доби 630, а Македонија 50 милиони евра, но Хелброн рече дека за шесте земји од Западен Балкан заедно ќе бидат доделени по 900 милиони евра во следните 3 години. Доколку средствата бидат распределени рамномерно според бројот на жители, тоа значи дека 128,5 милиони евра на секои 1 милион жители од регионот или 257 милиони евра на 2 милиони жители во земјава за 3 години. Според тоа, од овие 2,7 милијарди евра, стотици милиони евра би требало да бидат за Македонија.

Останато

Grouper.mk прогласен за Најдобар Сајт за 2018 година во Македонија

Објавено

на

На доделувањето на наградите на манифестацијата „Сајт на годината“, која се одржа изминатава недела традиционално деветта година по ред, Grouper.mk беше избран за Најдобар Сајт за 2018 година во Република Македонија од страна на гласачите и комисијата. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

4 најважни блокчејн трендови за 2019 година

Објавено

на

Додека 2019 година е веднаш зад аголот, дојде време да се размислува за настаните од 2018 година, но уште поважно, да се разгледа она што следната година може да го донесе. Блокчејн технологијата ќе донесе уште многу изненадувања.  (more…)

Продолжи со читање

Останато

Национална конференција: Граѓаните воопшто не се запознаени со мерките за вработување

Објавено

на

Во 2018 и 2019 година во однос на 2017 година е намален износот на средства што се издвојуваат за спроведување на активните програми и мерки за вработување, односно за 44% или 437 милиони денари, рече програмскиот координатор Дарко Антиќ од Здружението за еманципација, солидарност и еднаквост на жените ЕСЕ на денешната национална конференција „Дали и колку граѓаните чувствуваат бенефит од спроведувањето на активните мерки, програми и услуги за вработување“. (more…)

Продолжи со читање
P2_P_MK_300x250

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange