Connect with us

Домашни банки

ЕБОР: Во Македонија има многу банки, а пазарот е мал

Објавено

на

Во Македонија има многу банки а пазарот е мал. Во најновиот извештај за за транзицијата 2018-2019, ЕБОР сугерира конослидација на банкарскиот сектор и развивање на капацитетите за обновлива енергија.Банкарскиот сектор има голем број банки во однос на големината на економијата, а консолидацијата може да помогне во зајакнувањето на секторот во целина и во кредитирањето на реалната економија. Стабилноста на банкарскиот сектор е силна, но бројот на банките останува голем во однос на големината на пазарот. И покрај консолидацијата во текот на годините во Македонија се уште има 16 банки, голем број, за мал пазар, се вели во извештајот.

Според Европската банка влошена е перцепцијата за корупција и покрај поволното деловно опкружување а тоа го потврува 107 место од 180 земји во светот. Клучен приоритет во периодот што следи е наведена дигитализацијата на работата на институциите што се очекува да привлече нови инвеститори и отворање на нови работни места. Економскиот раст за годинава според ЕБОР ќе изнесува 2 % а догодина 3 % под претпоставка за континуирана политичка стабилност, деблокирање на понатамошни реформи и доаѓање на многу потребните инвестиции. Клучен ризик според ЕБОР останува можноста за продолжување на политичките турбуленции и несигурност ако напредокот во решавањето на спорот за името не се одржува.

Домашни банки

ПроКредит Банка овозможи електронско отварање на орочен депозит

Објавено

на

ПроКредит Банка овозможи електронско отворање на орочен депозит директно преку нивното е-банкарство. Со оваа опција, клиентите имаат комплетна флексибилност, сигурност и дискреција при раководење со своите лични финансии и не мора да зависат од работното време на филијалите за креирање на навика за штедење. (more…)

Продолжи со читање

Домашни банки

Зелена наградна игра на Охридска Банка!

Објавено

на

Бидете дел од најзелената наградна игра на Охридска банка Сосиете Женерал. Направете 10 трансакции со дебитна и 5 транскакции со кредитна картичка и освојте електричен тротинет! Од 17 Декември до 28 Февруари 2019 година купувајте со картичките на Охридска банка Сосиете Женерал. 20 електрични тротинети чекаат на вас! (more…)

Продолжи со читање

Домашни банки

Вечерва отворање на изложбата од ликовната колонија „Вевчански видувања 2018“ во НЛБ Галерија

Објавено

на

Во организација на Меѓународната ликовна колонија „Вевчански Видувања, како и на Компанијата „ВИА“, вечерва (17 декември, понеделник), во 19 часот, во НЛБ Галерија во Скопје, свечено ќе биде отворена изложбата на уметнички дела на Меѓународна ликовна колонија „Вевчански видувања“ 2018.  (more…)

Продолжи со читање
P2_P_MK_300x250

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange