Connect with us

Business Man

Драган Тевдовски ќе работи како советник на извршниот директор на ММФ во Вашингтон, назначен од Народната банка

Објавено

на

Драган Тевдовски, поранешниот министер за финансии, ќе работи како советник на извршниот директор во Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) во Вашингтон, како претставник од Македонија испратен од Народната банка, потврдија за „360 степени“ од Народната банка.

Од Народната банка во својот одговор објаснуваат дека професорот е задолжен за Холандско-белгиската конституенца, во која членува и Северна Македонија, а секој од советниците на извршниот директор е задолжен за соработката на ММФ со земјата од која доаѓа, а по потреба и со други земји, зависно од насоките од извршниот директор.

Од Владата потврдуваат дека претставникот на земјата во ММФ го назначува гувернерот на Централната банка.

Драган Тевдовски пред да биде разрешен од функцијата министер за финансии беше професор на Економскиот факултет во Скопје каде што работеше од 2002 година, почнувајќи од помлад асистент, а од 2010 година се стекна со титулата доктор по економски науки, каде што предаваше квантитативни методи во финансии и статистика за бизнис и економија.

Автор е на 45 научни труда и 8 политички анализи, а некои од неговите трудови се објавени во престижни научни списанија: Economics of Transition, Economic Systems, Empirical Economics, Empirica, European Journal of International Management, Romanian Journal for Economic Forecasting, Global Labour Journal, Croatian Economic Survey и Economic Annals.

Business Man

Радован Витошевиќ поставен за директор на Југоисточна Европа на компанијата MyWorld

Објавено

на

Генералниот директор на компанијата myWorld (мајВорлд), Радован Витошевиќ, е поставен за регионален директор на компанијата за Југоисточна Европа. Компанијата myWorld која изминатата година прослави 10 години постоење на македонскиот пазар успешно ги гради своите планови преку одлична менаџерска политика, а доказ за тоа е што управниот директор Радован Витошевиќ, придонесе за голем успех во myWorld Бугарија, myWorld Косово и myWorld Албанија како нивен регионален директор. (more…)

Продолжи со читање

Business Man

Инвестицискиот гуру заработил 120 милијарди долари од растот на акциите на една компанија

Објавено

на

Растот на вредноста на технолошкиот гигант „Apple” му донесе на инвестицискиот гуру Ворен Бафет, американски инвеститор и претседател на Беркшир Хатавеј, заработка од над 120 милијарди долари. (more…)

Продолжи со читање

Business Man

Богатството на Илон Маск за еден ден се зголеми за 32 милијарди долари

Објавено

на

Богатството на американскиот претприемач и милијардер Илон Маск се зголеми за 32,6 милијарди долари за само еден ден и достигна нето вредност од 304,2 милијарди долари. Растот се должи на значителниот раст на акциите на неговата компанија „Tesla”. Податоците се од рангирањето на милијардерите според списанието „Forbes“. (more…)

Продолжи со читање

Популарно