Connect with us

Странски банки

Дојче банк ќе им плати на САД казна од 100 милиони долари

Објавено

на

Германската „Deutsche bank” се согласи пред американски суд да плати казна во износ од над 100 милиони долари, со цел да избегне кривичен процес по обвинението дека била дел од меѓународна коруптивна мрежа за добивање бизниси во Саудиска Арабија.

Адвокати на „Deutsche bank”, која одамна има деловни врски со американскиот претседател Доналд Трамп, го потврдија тоа во видео-конференција со федералниот американски суд во Њујорк.

Според судските документи, „Deutsche bank” ги поткупувала посредниците со цел да добие бизниси во Саудиска Арабија, заведувајќи ги исплатите како „придружни такси”.

Портпаролот на банката Ден Хантер изјави дека договорот за прекин на кривичното гонење покажува дека компанијата преземала одговорност за своите потези и нејзината соработка со американските федерални власти „ја одразува транспарентноста и подготвеноста на банката тие прашања да ги остави далеку зад себе”.

Странски банки

Дали конечно турската централна банка ќе ја зголеми основната каматна стапка со цел намалување на енормната инфлација!?

Објавено

на

Комитетот за монетарна политика на турската централна банка на 18 август ќе одлучи дали ќе ја промени главната каматна стапка, пренесува турската државна телевизија „ТРТ Хабер”. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Русија почнува со етапно пуштање на својата дигитална рубља

Објавено

на

Централната банка на Русија откри дека започнала со тестирање на својот проект за дигитална рубља и дека ќе биде претставен со нови функции од 2023 година. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Добивката на најголемата европска банка се намали за 15 проценти во првото полугодие на 2022 година

Објавено

на

Најголемата европска банка „HSBC Holdings” објави пад на профитот од 15 проценти во првото полугодие, бидејќи резервите за покривање на потенцијалните загуби од кредитите значително го надминаа растот на нето каматниот приход. (more…)

Продолжи со читање


Популарно