Connect with us

Странски банки

„Дојче банк“: Германската економија влегува во рецесија

Објавено

на

Економистите на најмоќниот банкарски гигант во Германија, „Deutsche bank” сметаат дека најголемата европска економија ќе ја зафати рецесија и ќе се намали за околу 1% во 2023 година.

Намалувањето на испораките на природен гас, рецесијата во САД и другите спротивставени ветрови ќе предизвикаат пад на економијата во втората половина од оваа година, сметаат аналитичарите. Според експертите, рекордната инфлација сè уште не го достигнала својот врв, пренесува „Bloomberg“.

Неодамнешното намалување на снабдувањето со енергија е проблем низ Европа, а особено во Германија, поради големата зависност на земјата од рускиот гас.

Главната грижа е дека Кремљ може да избере да ги искористи работите за одржување на гасоводот „Северен тек 1“ како изговор за целосно да го прекине снабдувањето.

„Се чини логично да се претпостави дека Русија ќе продолжи да бара начини да ја наруши економската активност во Европа како одмазда за западните санкции и финансиската и воената поддршка за Украина“, пишуваат економистите.

„Влијанието врз индустриското производство и економската несигурност речиси сигурно ќе ја турнат германската економија во рецесија во втората половина на 2022 година, а тој тренд ќе продолжи и во 2023 година“, додаваат тие.

Странски банки

ЕБОР ја намали прогнозата за раст на македонската економија

Објавено

на

Европската банка за обнова и развој ја намали прогнозата за економски раст за Македонија за 0,3 проценти. Во последниот извештај за регионалните економски состојби, ЕБOР за Македонија ја намали прогнозата од 3% на 2,7% економски раст. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Светска банка: Со трговската диверзификација и отвореност до подобри работни места, поголем економски раст во Северна Македонија

Објавено

на

Недостигот на трговска диверзификација и концентрацијата на извозот ја ограничуваат улогата на трговијата во економијата на Северна Македонија, со стапки на раст континуирано под оние на ЕУ и другите земји од Западен Балкан. Доколку сака да создаде квалитетни работни места, да ја намали сиромаштијата и да го подобри животниот стандард на луѓето, економијата на земјата треба да стави поголем акцент на трговската диверзификација и отвореност, забележува меѓу другото новиот извештај на Светска банка, Стратегија за трговска политика 2.0 за Северна Македонија што беше презентиран денеска во Скопје. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Швајцарската централна банка ја зголеми референтната каматна стапка за 0,75 процентни поени

Објавено

на

Швајцарската централна банка ја зголеми референтната каматна стапка за 0,75 процентни поени, што е второ зголемување во претходните 15 години. (more…)

Продолжи со читање

Популарно