Connect with us

Странски банки

Дојче банка ќе инвестира 13 милијарди евра за модернизација на бизнисот

Објавено

на

„Deutsche Bank” упати повик до неколку големи американски технолошки компании да достават понуди за унапредување на нејзината технолошка мрежа, пренесуваат западните медиуми.

Меѓу компаниите кои се во трка да ја модернизираат “застарената и фрагментираната” мрежа на „Deutsche Bank”, се споменуваат „Amazon”, „Microsoft” и „Google”, објави „Reuters” повикувајќи се на извори запознаени со оваа тема.

Извор на агенцијата запознаен со оваа тема додаде дека се очекува договорот за унапредување на технолошката мрежа да биде „тежок“ околу 13 милијарди долари.

Странски банки

Чакрабарти заминува од функцијата претседател на ЕБОР

Објавено

на

Претседателот на Европската банка за обнова и развој (ЕБОР), Сума Чакрабарти се повлекува од функцијата. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Звучи неверојатно, но функционира – Има само еден банкомат во целиот град и го користат 8.000 луѓе

Објавено

на

Градот Амптил во Британија има вековна историја, активен пазар, а повеќето продавници во овој град работат самостојно. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Централната банка на Шведска ја зголеми поддршката за економијата

Објавено

на

Централната банка на Шведска значително ја зголеми вредноста на програмата за откуп на средства за поттикнување на инфлацијата и поддршка на економијата во време на корона кризата. (more…)

Продолжи со читање

Популарно