Connect with us

Форекс

Доларот со секој нов ден ја зголемува својата вредност!

Објавено

на

На девизниот пазар вредноста на доларот во однос на кошницата валути се движи блиску до највисоките нивоа во последните 20 години.

Индексот на доларот кој ја покажува вредноста на американскиот долар во однос на другите шест најважни светски валути се движи околу 113,80 поени, додека вчера во ова време изнесуваше 113,73 поени.

Истовремено, курсот на доларот во однос на јапонската валута порасна од вчерашните 143,95 на 144,45 јени.

И американската валута зајакна во однос на европската, па цената на еврото се лизна на 0,9640 долари, додека вчера во ова време беше 0,9655 долари.

Но, доларот загуби дел од своите добивки во однос на фунтата. Од петокот, кога економскиот план на новата британска влада ги поттикна стравувањата од преоптоварени јавни финансии, фунтата до вчера падна за повеќе од 5 отсто.

Сепак, по вчерашната порака на британската централна банка дека внимателно ја следи ситуацијата и дека е подготвена да ги промени каматните стапки доколку е потребно, фунтата се стабилизира.

Во моментов, неговиот девизен курс се движи околу 1,0770 долари, додека во еден момент вчера падна на рекордно ниско ниво од 1,0327 долари.

Цените на нафтата, од друга страна, благо пораснаа, откако вчера паднаа на најниските нивоа од јануари.

Цената на барелот на лондонскиот пазар се зголеми за 0,64 отсто, на 84,60 долари, додека на американскиот пазар барелот поскапе за 0,60 отсто, на 77,15 долари.

Форекс

Македонска берза стана полноправна членка на Федерацијата на Евроазиски берзи (FEAS)

Објавено

на

На седницата на Одборот на Федерацијата на Евроазиски берзи, одржана на 28.10.2022 година, одобрен е приемот на Македонска берза АД Скопје како полноправна членка на Федерацијата. (more…)

Продолжи со читање

Форекс

Доларот се повеќе ја зголемува својата вредност – Колку чини во моментов?

Објавено

на

Во центарот на светските случувања е растот на американскиот долар и глобалните каматни стапки. (more…)

Продолжи со читање

Форекс

Најмоќната берза во пад петти ден по ред

Објавено

на

На Волстрит во понеделникот берзанските индекси паднаа петти ден со ред, при што „Dow Jones” потона, бидејќи вложувачите стравуваат дека агресивното зголемување на клучните каматни стапки на американската централна банка Federal Reserve (Fed) ќе ја турнат економијата во рецесија. (more…)

Продолжи со читање

Популарно