Connect with us

Форекс

Доларот продолжи да зајакнува по информациите за напредокот во развојот на вакцината против Ковид-19

Објавено

на

На светските валутни пазари, минатата недела вредноста на американската валута долар порасна, бидејќи по веста за напредокот во развојот на вакцини за Ковид-19, се зајакна тенденцијата на инвеститорите кон поризични инвестиции.

Индексот на доларот, што го покажува движењето на САД кон другите шест најважни светски валути, зајакна минатата недела за 0,6 проценти, на 92,72 поени.

Во исто време, курсот на доларот во однос на јапонската валута скокна за 1,2 проценти, на 104,60 јени.

Американската валута зајакна и во однос на европската валута, па цената на еврото се намали за 0,4 проценти, на 1,1830 долари.

Откако нагло се намали една недела порано, на самиот почеток на минатата година, доларот значително зајакна во однос на јапонската валута, бидејќи се зголеми склоноста на инвеститорите кон поризични инвестиции откако американскиот фармацевтски гигант „Pfizer” и германската биотехнолошка компанија „BioNTech” објавија дека нивните експериментална вакцина против Ковид-19 се ефективни 90 проценти.

Иако испитувањата за вакцини сè уште не се завршени и компаниите сè уште не треба да бараат одобрување, „Pfizer” и „BioNTech” соопштија дека не пронашле никакви безбедносни проблеми и ќе побараат регистрација на вакцините до крајот на месецот.

Благодарение на тоа, цените на акциите на светските берзи драстично почнаа да растат, а сè поризичните инвестиции станаа попривлечни.

Затоа, јапонскиот јен и швајцарскиот франк, кои се сметаат за побезбедни засолништа за капитал во неизвесни времиња, беа под силен притисок.

Сепак, на крајот на неделата, нивните девизни курсеви надоместија дел од загубите.

Форекс

Доларот во слободен пад, ослабе и во однос на еврото

Објавено

на

На девизните пазари, вредноста на доларот во однос на кошницата со валути падна на најниско ниво од април 2018 година, бидејќи се очекуваат нови стимулативни мерки во американската економија и затоа што инвеститорите се склони кон поризични инвестиции. Така, индексот на доларот, кој ја покажува вредноста на Американецот во однос на другите шест најважни светски валути, утрово се движи околу 91,30 поени, додека вчера во ова време тој беше 91,80 поени. (more…)

Продолжи со читање

Форекс

Македонска берза се приклучи во одбележувањето на Деновите на финансиска писменост

Објавено

на

Од 24 до 26 ноември годинава ќе се одржи четвртото издание на Деновите на финансиската писменост кое оваа година заради пандемијата ќе биде одбележано со бројни е-активности. (more…)

Продолжи со читање

Форекс

Вредноста на биткоинот ја премина границата од 18.000 американски долари

Објавено

на

Според порталот „CoinMarketCap“, кој ја пресметува просечната вредност на повеќе од 20 берзи, во 6:14 часот по средноевропско време, битконот пораснал за 9,78 проценти на 18.223 американски долари, додека најголемата берза за криптовалути „Binans“ ја зголеми вредноста за 9,95 проценти, на 18.328 американски долари. (more…)

Продолжи со читање

Популарно