Connect with us

Форекс

Доларот ослабна петта недела по ред и достигна најниско ниво во последните две години

Објавено

на

На светските берзи на валути, вредноста на доларот во однос на кошничката на валути минатата недела се намали, петта недела по ред, со што девизниот курс на еврото во однос на доларот достигна највисоко ниво во последните 22 месеци.

Индексот на доларот, кој ја покажува вредноста на САД во однос на другите шест најважни светски валути, се намали за 1,6 проценти минатата недела, на 94,42 поени, што е најниско ниво во последните две години.

Девизниот курс на еврото во однос на доларот се зголеми за 1,9 проценти, на 1.1650 долари, што претставува највисоко ниво од октомври 2018 година.

Американската валута е под притисок поради затегнатите односи меѓу САД и Кина, како и поради немилосрдното ширење на коронавирусот. Во САД, бројот на заразени лица надмина 4 милиони, а бројот на починати лица како последица на заболување од коронавирусот е зголемен за повеќе од 1.000 во последниве денови, така што вкупниот број на жртви на вирусот Ковид-19 достигна 145.000.

Како резултат на зголеменото ширење на коронавирусот, некои сојузни држави го забавуваат процесот на рестартирање на економските активности, така што инвеститорите се плашат од многу побавно закрепнување на економијата отколку што се надеваа до неодамна.

Силен раст на курсот на еврото следеше во вторникот, кога лидерите на Европската унија постигнаа договор за пакет помош на економијата во борбата против пандемијата на коронавирус во вредност од 750 милијарди евра, како и договор за седумгодишен буџет во висина од 1,074 милијарди евра.

Странски банки

Заборавете на доларот, купувајте злато! Цената на овој скапоцен метал допрва ќе расте

Објавено

на

Тековната финансиска политика на американските власти ја поткопува довербата во доларот и ги принудува инвеститорите да купуваат злато што е можно поактивно. Ваквиот коментар го објави една од најголемите светски инвестициски банки во светот, „Goldman Sachs“, пренесува „Bloomberg“. (more…)

Продолжи со читање

Форекс

Цените на златото и среброто рушат рекорди

Објавено

на

Вредноста на златото и на среброто утрово достигна највисоко ниво од 2011 односно од 2013 година. (more…)

Продолжи со читање

Форекс

Среда (15.07.2020 година) неработен и нетрговски ден на Македонска берза АД Скопје

Објавено

на

Согласно донесениот заклучок на Владата на Република Северна Македонија со кој 15 јули (среда) се определува за неработен ден заради непречено спроведување на изборниот процес за предвремените парламентарни избори, Македонска берза АД Скопје известува дека 15.07.2020 година (среда) е неработен и нетрговски ден. (more…)

Продолжи со читање

Популарно