Connect with us
P2_P_MK_1600x400

Форекс

Доларот ослабе, но две валути значајно ја зголемија вредноста

Објавено

на

На светските берзи, вредноста на доларот во однос на валутната маса минатата недела драстично ја намали својата вредност поради забавувањето на растот на американската економија. Во исто време, вредноста на фунтата драстично порасна откако британскиот парламент го поддржа предлогот за одложување на Брегзит.

Индексот на американската валута, што ја покажува вредноста на доларот во однос на останатите шест најважни светски валути, минатата неделанпадна за 0,80%, односно за 96,58 поени, што преставува негов најголем пад од почетокот на декември.

Во меѓувреме, доларот падна за 0,75 проценти во однос на европската валута, па цената на еврото достигна 1,1325 долари. Но, американската валута се зајакна во однос на јапонската валута за 0,3%, односно на 111,45 јени.

Доларот се најде под притисок по низата податоци кои што укажуваат на забавување на економскиот раст на САД во првиот квартал, како и ослабнувањето на инфлацискиот притисок. Поради тоа, многу аналитичари веруваат дека американската централна банка ФЕД нема да ги зголеми каматните стапки оваа година, откако претходната година ги зголеми во четири наврати за по 0,25%.

ФЕД ќе одржи редовна седница оваа недела, а аналитичарите очекуваат лидерите на централната банка да повторат дека ќе бидат трпеливи во однос на каматните стапки. Од друга страна, еврото, а особено британската фунта, значително ја зголемија својата вредност, по одлуката на британскиот парламент да го одложи британското повлекување од Европската унија.

Откако се зголемија очекувањата дека Велика Британија нема да излезе на 29-ти март од ЕУ без договор, фунтата зајакна за околу 2%, што претставува најголем неделен скок од крајот на јануари. Во еден момент вредноста на фунтата изнесуваше 1.3380 долари, што е највисоко ниво од претходните девет месеци. Изминатата недела, фунтата заврши на 1.3280 долари.

Форекс

Склучен Меморандум за Соработка помеѓу Македонска Берза АД Скопје и АЦИ Македонија-Здружение на Финансиски пазари

Објавено

на

Со цел унапредување на меѓусебната соработка помеѓу „Македонската Берза АД Скопје“ и „АЦИ Македонија-Здружение на Финансиски пазари“ склучија Меморандум за соработка. (more…)

Продолжи со читање

Форекс

Недела на Funderbeam во Македонска берза

Објавено

на

Македонската берза во рамките на настанот „Недела на Funderbeam“ организира отворени денови за подетално запознавање со crowdfunding платформата Funderbeam. (more…)

Продолжи со читање

Форекс

Македонска берза се приклучи кон глобалното хуманитарно движење „Pay it Forward“

Објавено

на

Македонска берза се приклучи на иницијативата на женската хуманитарна организација Inner Wheel Club Skopje Europea, која трета година по ред е промотор на глобалното хуманитарно движење „Pay it Forward“ (Продолжи понатаму). Целта на акцијата е да промовира и да шири позитивна енергија, како и да развива чувство на заедништво и сплотеност меѓу луѓето, односно да се поттикнат повеќе од 10 милиони чинови на добрина во светски рамки.

„Pay it Forward“ (Продолжи понатаму) функционира на начин што поттикнува да направите неколку добри дела за различни луѓе и од нив да не барате ништо за возврат, односно единствено треба да побарате и тие понатаму да направат неколку добри дела за други луѓе.

Македонска берза, во наредниот период ќе организира бесплатна обука на тема „Основи на анализа на финансиски извештаи“ за студенти и невработени лица во времетраење од 2 дена. Со оваа обука, учесниците ќе се запознаат и ќе ги продлабочат знаењата во врска со структурата на основните финансиски извештаи, како и алатките и техниките на изготвување и анализа на финансиските извештаи. Со овој скромен придонес, Македонска берза, безрезервно се приклучи кон ова глобално движење на добра волја.

Линк за настанот.

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange