Connect with us

Форекс

Доларот опасно му се приближува на еврото!

Објавено

на

Еврото утринава падна на најниско ниво во последните пет години од 1,05890 долари, откако руски „Газпром” соопшти дека ќе го прекине снабдувањето со гас за Полска и Бугарија. Падот под 1,06 долари за прв пат по пет години во однос на генерално силниот американски долар доаѓа поради зголемената загриженост околу енергетската безбедност и забавувањето на растот во Кина и Европа.

Единствената европска валута падна за повеќе од 4% до сега во април и се движи кон својата најголема месечна загуба во повеќе од седум години, бидејќи неизвесноста околу војната во Украина и повторното активирање на рестриктивните здравствени мерки на Кина за спречување на ширење на Ковид вирусот ги наведоа трговците да го отфрлат еврото во корист на американскиот долар кој во моментов е далеку посигурна опција за инвеститорите.

„Турбулентните пазари значат поддршка за доларот“, изјави Франческо Песоле, валутен стратег во „ING”.

Индексот на американскиот долар, кој ја мери неговата вредност во однос на кошницата од шест водечки светски валути, се зголеми за 0,3% на 102,6, откако го допре врвот од раните денови на пандемијата. Исто така, поддржувајќи го индексот на доларот, трговците се обложуваат дека стапките се зголемуваат побрзо во САД од која било друга голема економија.

„Со оглед на тоа што ризичните средства продолжуваат да покажуваат нестабилност, а пазарите сега упатија убедување за агресивниот циклус на стегање на ФЕД, доларот веројатно најде нов под“, посочи Песоле.

На друго место, кинескиот јуан здивна, откако во понеделникот падна на најниско ниво во последните 13 месеци, стабилно на 6,5547 за долар. Податоците, исто така, покажаа дека растот на кинескиот индустриски профит е забрзан во март.

Пад во однос на американскиот долар бележи и британската фунта која ја намали својата вредност за повеќе од 2 проценти во однос на доларот, како последица на послабите податоци за продажбата на мало. Утринава британската фунта достигна најниско ниво во последните 24 месеци, стигнувајќи до 1,2543 долари.

Форекс

Кои акции на Македонска берза беа најинтересни за инвеститорите во март?

Објавено

на

Според податоците кои ги објави Македонската берза за периодот 01.03.-31.03.2023 година вкупниот промет изнесува 496.838.797 денари и бележи енормен пораст од 124,40% во однос на претходниот месец февруари. (more…)

Продолжи со читање

Форекс

Руската рубља ја губи вредноста – падна на 11-месечен минимум во однос на доларот

Објавено

на

Руската рубља падна на најниско ниво во последните 11 месеци во однос на американскиот долар и еврото. (more…)

Продолжи со читање

Форекс

Проширување на котација на државни обврзници во вредност од 2,1 милијарди денари

Објавено

на

Македонска берза АД Скопје ја известува јавноста дека согласно Барањето бр.15-2790/1 од 29.03.2023 година и Барањето бр.15-2160/1 од 08.03.2023 година од страна на Министерството за финансии на Република Северна Македонија за котација на државни обврзници, почнувајќи од денес (04.04.2023 година) на Официјалниот пазар на подсегментот Берзанска котација ќе бидат примени на котација државните обврзници со следните карактеристики: (more…)

Продолжи со читање

Популарно