Connect with us

Форекс

Доларот зајакна во однос на другите валути

Објавено

на

Вредноста на доларот се зголеми во однос на другите валути. Американските долари пораснаа за 0,2 проценти во однос на другите ривалски валути.

Еврото се намали за 0,3 проценти и се тргуваше на 1,19025 долари. Турската лира се стабилизира по наглото намалување од 7,5 проценти во понеделникот, предизвикан од неочекуваната одлука на претседателот Реџеп Таип Ердоган да го замени гувернерот на централната банка минатиот викенд.

Турската валута порасна за 0,6 проценти во европската трговија во однос на американскиот долар.

Форекс

Руската рубља ќе стане официјална валута во дел од украинските градови

Објавено

на

Градот Херсон во јужниот дел на Украина, за кој Русија тврди дека е под нејзина контрола, ќе премине кон користење на рубљата од 1-ви мај, објавија руски државни медиуми. (more…)

Продолжи со читање

Форекс

Доларот опасно му се приближува на еврото!

Објавено

на

Еврото утринава падна на најниско ниво во последните пет години од 1,05890 долари, откако руски „Газпром” соопшти дека ќе го прекине снабдувањето со гас за Полска и Бугарија. Падот под 1,06 долари за прв пат по пет години во однос на генерално силниот американски долар доаѓа поради зголемената загриженост околу енергетската безбедност и забавувањето на растот во Кина и Европа. (more…)

Продолжи со читање

Форекс

Злато има, но нема кој да го купи!?

Објавено

на

Започнувањето на конфликтот помеѓу Русија и Украина предизвика висок пораст на цената на нафтата, но покрај нафтата, висок пораст бележи и најблагородниот метал – златото. (more…)

Продолжи со читање


Популарно