Connect with us

Странски банки

Докапитализација на UniCredit најдоцна до март

Објавено

на

Акционерите во италијанската банка UniCredit, во четвртокот едногласно ја поддржаа планираната докапитализација во износ од 13 милијарди евра.

Новиот извршен директор Жан-Пјер Мустие изјави дека докапитализацијата на банката ќе биде спроведена најдоцна до почетокот на март.

 

Медиумите прогнозираат дека UniCredit може да ги понуди акциите со голем попуст, по цена од 1,2 до 1,3 евра. Колку да споредиме во четвртокот цената на акциите изнесуваше 2,6 евра.

 

Цената на акциите во најголемата италијанска банка минатата година се преполови, иако во последното тромесечје успеа да врати четвртина од поранешната вредност, благодарение на објавата на новиот стратешки план за работење во декември.

 

Меѓу другото, планот подразбира отказ на 14.000 вработени до крајот на 2019 година.

Странски банки

Дали конечно турската централна банка ќе ја зголеми основната каматна стапка со цел намалување на енормната инфлација!?

Објавено

на

Комитетот за монетарна политика на турската централна банка на 18 август ќе одлучи дали ќе ја промени главната каматна стапка, пренесува турската државна телевизија „ТРТ Хабер”. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Русија почнува со етапно пуштање на својата дигитална рубља

Објавено

на

Централната банка на Русија откри дека започнала со тестирање на својот проект за дигитална рубља и дека ќе биде претставен со нови функции од 2023 година. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Добивката на најголемата европска банка се намали за 15 проценти во првото полугодие на 2022 година

Објавено

на

Најголемата европска банка „HSBC Holdings” објави пад на профитот од 15 проценти во првото полугодие, бидејќи резервите за покривање на потенцијалните загуби од кредитите значително го надминаа растот на нето каматниот приход. (more…)

Продолжи со читање


Популарно