Connect with us

Останато

„Диор“ ќе ја претстави новата маркетинг стратегија во Скопје?

Објавено

на

Глобалниот директор за дигитален маркетинг на светски познатиот бренд „Диор“, Акаш Мехта, на 13. септември годинава ќе биде еден од панелистите на Балканскиот претприемачки самит, на кој ќе го претстави новото „откритие“ на еден од најлуксузните модни брендови во светот – „Диор“. Самитот е во организација на Creative Hub и Стопанска комора на Македонија.

„Вештачката интелигенција ја заменивме со вештачко влијание. ‘Диор’ работи на ова ново откритие на бихeвиоралните однесувања на луѓето на социјалните медиуми со тим од истражувачи, психолози и доктори веќе неколку месеци во Калифорнија. Среќен сум што за првпат доаѓам во Скопје каде ќе добиете ексклузивна изјава за она што ќе биде иднината на дигиталниот маркетинг.“ – вели Акаш Мехта, глобален директор на дигитален маркетинг во „Диор“.

Мехта ја започнал кариерата на 22 години како најмлад менаџер на Есте Лаудер, гигант кој стои зад најпознатите козметички брендови, за на 25 години да стане најмладиот сениор глобален директор на дигитален маркетинг во Диор. На Диор, Мехта му донесе повеќе од 50 милиони долари профитна вредност со вклучување на микро инфлуенсери, социјални медиуми и партнерски маркетинг (affiliate marketing). Мехта ги зголеми за три пати продажбите преку инфлуенсерите и создаде посебна платформа за претпродажба на Диор за инфлуенсери и медиуми. Акаш секоја година е спикер на Форумот на Луи Витон и Конференцијата на магазинот Вог.

На покана на Стопанската комора на Македонија и Центарот на неформално образование Creative Hub, Акаш Мехта ќе биде еден од панелистите на Балканскиот претприемачки самит и ќе говори на тема: „Вештачко влијание, новата ДНК на дигиталниот маркетинг“. Покрај Мехта, пред учесниците на Самитот ќе говорат и Васил Наци, основач и претседател на Агна Груп со нет ворт над 500 милиони долари, Еван Лутра од Индија, сериски претприемач, почесен докторант и говорник на Економскиот Форум во Давос, Евгениј Ангелов, претседател на Бугарската асоцијација за вентуре капитал, партнер во Постскриптум вентурес како и многу други истакнати претприемачи од регионот и пошироко.

Повеќе информации за Самитот, како и за начинот на регистрирање можете да најдете на линкот.

Сите заинтересирани може да се регистрираат за настанот на balkansummit.org или да добијат повеќе информации на 071 214 849 (Михајло Донев).

Останато

Bankarstvo #askJosif: Кафе на работно место

Објавено

на

Пиењето на кафе за време на работа, или општо, пиењето на кафе никогаш не е проблем. Проблем е потребата за кафе. Јас многу често кога разговарам со моите клиенти ги прашувам колку кафиња пијат на ден. Независно од бројката што ќе ми ја кажат, следното прашање ми е дали тоа ти е потреба или ти е задоволство. Доколку тоа е потреба тука повлекувам линија и продолжуваме во следна насока.  (more…)

Продолжи со читање

Останато

Одбележан меѓународниот ден на царината со доделување благодарници на заслужни вработени, институции и организации

Објавено

на

Царинската управа на Република Северна Македонија се вклучи во одбележувањето на Меѓународниот ден на царината со истакнување на неколку важни определби од функционирањето на оваа важна институција.  (more…)

Продолжи со читање

Останато

ССК со признание од Светската Царинска Организација

Објавено

на

Генералниот секретар на Светската Царинска Организација Кунио Микурија, додели признание за придонес кон развојот на Царината на претседателот на Сојузот на стопански комори на Македонија, Данела Арсовска. Признанието го врачи директорот на Царинската управа, Ѓоко Танасоски, во пресрет на Светскиот ден на Царината, кој традиционално секоја година се одбележува на 26 јануари. (more…)

Продолжи со читање

Популарно