Connect with us

Криптовалути

Дигитално злато – дали криптовалутите ќе ги заменат парите?

Објавено

на

Самиот процес на производство, “mining” (рударството) или копањето криптовалути го оневозможува и решава основниот проблем. Процесот на производство на крипто валута не е лесно да се разбере преку процесот на математички алгоритам. Ќе се поедностави ако, според одреден математички агрохлорид, задачата за користење на компјутер да се комбинира со употреба на сите математички операции е да се постигнат сите можни решенија од бројот 10, тогаш тоа ќе изгледа вака; 1 + 9 = 10, 2 + 8 = 10, 2×5 = 10, 3456-3446 = 10, 150: 15 = 10, 25-5: 2 = 10 итн … Потенцијални решенија за агоритизам за број 10 се огромни! Ако земеме пример за трокомфузен број, бројот на решението за алгоритам многу се множи.

Секоја од алгоритмиските решенија претставува една единица, или една апоен на криптовалута.

На пример, добро познат на сите познати Биткоин има 21 милион единици, или 21 милион решенија на алгоритмот, кој ќе каже дека е можно да се достигне само 21 милион Биткоин и ниту еден повеќе. До сега си ископани околу 17 милиони Биткоин.

Сите овие решенија се единствени, уникатни! Сеуште нема решение за производство на друг Биткоин (БТК). Едноставно кажано, ова се сите можни решенија поврзани со овој број и конкретни криптовалути.

За разлика од производството криптовалути, обичните пари ги печатат централните банки и се темелат врз вредноста на девизните резерви. Единствениот ризик, е банките да испечатат многу повеќе средства од моќта економијата да ги апсорбира.

Покрај тоа, како што беше кажано дека однапред е познат евентуалниот број на решенија на алгоритмот, односно произведените единици на секоја дигитална валута имаат лимитирано производство (освен оние валути кои се измама). За разлика од нив, хартиените пари и кованите монети, може да се прозиведуваат (печатат) секој ден, без разлика дали го прави тоа централна банка или фалсификатор. Ова е клучно, зошто многу од економистите и стручни лица, криптовалутите ги викаат “дигитално злато”.

Криптовалути

Лудиот пад на биткоинот продолжува, заедно со другите криптовалути

Објавено

на

Според експертите, зад големиот пад што започна во средата, не постои очигледен катализатор, а единствената теорија која би можела да објасни остриот пад на вредноста е воведувањето на процесот на регистрација на популарната размена на биткоини на ShaceShift која ги исплаши корисниците.

(more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Турција со најмногу сопственици на биткоин

Објавено

на

Лани во декември, еден биткоин се проценуваше на вредност од речиси 20.000 долари. До крајот на јули годинава, цената на дигиталната валута изнесуваше нешто повеќе од 8.000 долари. Моментално цената на еден биткоин е нешто под 7.000 долари.

Според едно истражување во август 2018 година, учествувале вкупно 14.828 испитаници од 15 држави. Испитаниците на прашањето дали поседуваат биткоини, одговарале исклучиво со “да„ или “не„.

Турција е државата со најголем број сопственици на биткоини. Поточно 18% од испитаниците во Турција поседуваат биткоин.

После неа следи Романија со 12%, Полска со 11%, Шпанија со 10% и Чешка со 9%. Холандија и Австралија со 7% и Британија и Франција со 6%.

Првите очекувања на истражувачите биле дека биткоинот најзастапен ќе биде во Соединетите Американски Држави. Но, само 8% од испитаниците поседуваат биткоин. Исто како и во Австрија, Германија и Италија.

Холандија и Австралија со 7% и Британија и Франција со 6%. После нив се наоѓа Белгија со 5%. Најмал процент има во Луксембург со 4%.

Продолжи со читање

Криптовалути

Биткоинот повторно доживеа пад

Објавено

на

Откако минатата недела вредноста на криптовалутите стабилно растеше, вчера за само еден час вредноста на биткоинот падна за 300 долари. Други валути кои доживеаа пад се етереум и рипл. Утрово, биткоинот доживеа пад од цели 1000 долари.

Додека вредноста на биткоин падна за 12%, тој не беше најсилно погоден од ненадејниот пад. Вредноста на етереумот и рипл, како и биткоин кеш и ЕОС паднаа за 20%.

„Цената на биткоинот расте во последните неколку месеци, но ако сум на ваше место би бил претпазлив со инвестирањето во оваа криптовалута. Може да бидеме оптимисти за она што е пред нас бидејќи има многу добри вести за развојот на биткоинот, но ќе треба да помине уште некое време за сите тие промени да влијаат на вредноста“, вели Оливер Ајзакс, експерт во полето на криптовалутите.

Кон крајот на минатата година вредноста на биткоинот порасна до 20.000 долари за еден токен, но во 2018 година работите не се толку сјајни, иако цената на оваа криптовалута се стабилизираше на околу 7.000 долари за токен.

 

Продолжи со читање
P2_P_MK_300x250
[ccpw id="39761"]

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange