Connect with us

Платежни картички

Дигиталните платежни картички ќе доминираат во регионот во блиска иднина

Објавено

на

FinTech претставува подрачје кое особено брзо расте, каде се вклучени голем број на актери – од претприемачи и извршни директори до обични минувачи на улица. Причината за тоа е што новите технологии го менуваат начинот на кој вршиме трансакции, без разлика дали станува збор за едноставен и секојдневен пренос на средства или сложени процеси кај големите банки.

Еден од трендовите кој ќе доминира во финансиската индустрија во 2018 година и во блиска иднина секако е NFC (Near Field Communication) технологија која веќе го менува начинот на кој вршиме плаќања. Во многу земји се користи за да се овозможат бесконтактни плаќања при кои корисниците само ја доближуваат платежната картичка до читачот на картички. Оваа технологија исто така е вградена во најсовремените паметни телефони, што им овозможува на корисниците да го платат своето кафе со мобилен телефон без да имаат со себе платежна картичка.

Visa имплементираше дигитална картичка која овозможува брзо, ефикасно и сигурно плаќање со мобилен телефон на сите ПОС уреди и банкомати со бесконтактни читачи. Услугата за бесконтактно плаќање со мобилен телефон е овозможена благодарение на напредната HCE (Host Card Emulation) технологија.

Што претставува HCE (Host Card Emulation) технологијата?

Mastercard исто така лансираше најсовремен начин за бесконтактно плаќање преку мобилен телефон со користење на мобилна апликација наменета за корисниците на Android уреди. Со помош на оваа апликација се врши плаќање на ПОС уреди кои читаат Mastercard платежни картички и имаат бесконтактен читач. Апликацијата може да се инсталира на сите телефони со NFC (Near Field Communication) технологија која се користи за бесконтактни плаќања.

Што претставува NFC (Near Field Communication) технологијата?

Новите технологии се толку брзи што е речиси невозможно да се следат. Ова е особено застапено во финансиските дејности, каде луѓето имаат тенденција да го скратат потребното време во кое прават одредени работи.

Компаниите како Visa и Mastercard и понатаму работат на понатамошни чекори кои ќе го олеснат секојдневното купување. Иднината е дефинитивно во NFC (Near Field Communication) технологијата преку која бесконтактните плаќања се пренесуваат на носиви артикли.

Паметни часовници, прстени, наочари за сонце, мобилни апликации, дигитални паричници, стикери за телефон, алки и други “гаџети” се само дел од работите со кои во иднина ќе можете да плаќање на било кој ПОС уред или банкомат во светот со помош на визијата и развојната стратегија на интернационалните картични компании Visa и Mastercard.

Фокусот на новите биометриски решенија како отисок од прст имаат за цел да го исфрлат “од игра” внесувањето на ПИН. Иако тие процедури се многу полесни и посигурни – голем дел од клиентите сеуште се плашат од нив. Развојот на платежните трансакции е “лудило” и луѓето допрва ќе бидат воодушевени што се е можно во светот на плаќањето.

 

Платежни картички

Патувајте и планирајте ги Вашите следни патувања со Mastercard® Wizz Air кредитната картичка од Комерцијална банка

Објавено

на

Во периодот кога се интензивираат патувањата до блиски и далечни дестинации, кога започнуваат уписите на универзитетите ширум светот и се остваруваат соништата на возрасните и помладите генерации за авантури и егзотични доживувања, Комерцијална банка АД Скопје ја лансираше новата Mastercard® Wizz Air, првата и единствена кобрендирана картичка со авиокомпанија во Македонија. (more…)

Продолжи со читање

Платежни картички

Нова Mastercard Wizz Air кредитна картичка од Комерцијална банка АД Скопје

Објавено

на

Комерцијална банка а.д. Скопје со задоволство ја претставува новата Mastercard® Wizz Air кредитна картичка издадена од Банката, првата и единствена кобрендирана картичка со авиокомпанија во Македонија. (more…)

Продолжи со читање

Платежни картички

НЛБ Банка со промотивна кампања за Visa Business картички за правни лица

Објавено

на

НЛБ Банка во периодот од 15ти мај до 15ти јуни годинава спроведува промотивна кампања за Visa Business картичките за правни лица. (more…)

Продолжи со читање
P2_P_MK_300x250
[ccpw id="39761"]

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange