Connect with us

Останато

Дигиталните валути станаа платежно средство во Јапонија

Објавено

на

Во Јапонија од овој месец стапи на сила нов закон, со кој се легализираат дигиталните валути како законско платежно средство.

Јапонската Комисија за сметководствени стандарди соопшти дека почнува да работи на создавање рамка, која треба да му ја олесни работата на сметководствениот сектор при обработка на трансакции во дигитални валути. Се очекува тој процес да трае околу шест месеци.

 

Во врска со влегувањето на сила на новиот закон локалните банки планираат да се заземат целосно со тестирање на технологијата „блокчејн“ (на чија основа се појави виртуелната валута).

Здружението на јапонските банки претходно соопшти дека има намера до април 2018-та година да создаде нова платформа за соодветните тестови и за големите, и за регионалните институции. Целиот процес ќе биде поддржан од централната банка на Јапонија и Агенцијата за финансиски услуги.

 

Крајната цел на овој проект е да се развие опција за користење на технологијата „блокчејн“ за вршење на меѓубанкарскиот трансфер на пари што може да ги намали вклучените трошоци со околу 5%. Ова ќе доведе до пониски банкарски такси и ќе ја зголеми побарувачката на банкарски услуги од клиентите.

 

Во Јапонија пред две години се пуштени во оптек криптовалутите, вклучувајќи биткоини, литекоини, рипли и други, во вредност од околу 1,7 милијарди долари. Според Институтот за истражување „Фуџи Чимера“, предвидено е до 2020 година во оптек да бидат дигитални пари во противвредност од околу девет милијарди долари.  

Останато

ММФ: Украина може да ја избегне хиперинфлацијата, најважен е тајмингот на помошта

Објавено

на

Директорката на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Кристалина Георгиева, денеска изјави дека „станува пооптимистична” дека договорот меѓу седумте најголеми светски економии од Г7 за обезбедување нови буџетски средства за Украина ќе и помогне на земјата да избегне хиперинфлација. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Преку мерката „Мој ДДВ” за првото тримесечје кај граѓаните вратени 491,5 милиони денари

Објавено

на

Управата за јавни приходи (УЈП) соопшти дека преку мерката „Мој ДДВ” за првото тримесечје од годинава на граѓаните им вратени вкупно 491,5 милиони денари. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Инфлацијата во ЕУ во април изнесувала 8,1%, во еврозоната 7,4 проценти

Објавено

на

Потрошувачките цени во Европската унија во април се зголемиле за 8,1% на годишно ниво од 7,8 проценти во март, покажуваат денешните конечни податоци на Евростат. (more…)

Продолжи со читање


Популарно