Connect with us

Криптовалути

Дигитална рупија – Индија воведува дигитална верзија на домашната валута

Објавено

на

По неколку години колебање и истражување, Индија конечно направи чекор напред кон усвојувањето на тргување и трансакции со криптовалути, а дополнително на тоа планира и воведување на дигитална верзија на домашната валута рупија.

Освен воведувањето на дигитална рупија, земјата ќе оданочува трансакции во криптовалути, изјави министерката за финансии Нирмала Ситараман.

Дигиталната рупија ќе биде воведена во новата фискална година што почнува во април, додаде министерката Ситараман на презентацијата на буџетот, додавајќи дека тоа „ќе и даде голем поттик на дигиталната економија и ќе создаде услови за поефикасен и поевтин систем за управување со валутата“.

Индиската министерка за финансии наведе дека планираат да го оданочуваат приходот од трансферот на виртуелни средства со стапка од 30 проценти, додавајќи дека какви било загуби од таквите трансакции нема да бидат одбиени од даноците.

Најавата за дигитална варијанта на рупиите се совпадна со објавувањето на истражувањето, што покажува дека Индија е еден од најбрзо растечките пазари на криптовалути во светот и дека Централната банка предупредува дека регулацијата на дигиталниот капитал е неопходна за борба против ризикот од перење пари, финансирање тероризам и инфлација.

Криптовалути

Ќе се формира нов регулатор кој ќе биде одговорен за регулирање на индустријата за криптовалути

Објавено

на

Европската унија (ЕУ) планира да создаде шеста „организација против перење пари“ која ќе биде конкретно одговорна за регулирање на индустријата за криптовалути. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Криптовалутите повторно во пораст

Објавено

на

Цената на биткоинот повторно се намали откако во изминатите 24 часа го достигна највисокото ниво од средината на јуни, поради оптимизмот дека инфлацијата полека се намалува. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

(ВИДЕО) Спојувањето на етериум може да ја поттикне цената на биткоинот нагоре!?

Објавено

на

Популарниот крипто-аналитичар Бенџамин Кауен анализира како етериум може да ја поттикне цената на најпознатата криптовалута биткоинот нагоре. (more…)

Продолжи со читање


Популарно