Connect with us

Останато

Деспотовски: Протоколот за проценка на ризик на компаниите во текот на следната недела

Објавено

на

Директорот на Фондот за иновации и технолошки развој, Јован Деспотовски денеска изјави дека Предлог-протоколот за проценка на ризик на компаниите најверојатно ќе биде објавен во текот на следната недела.

–  Протоколот за проценка на ризик беше на јавна расправа до четвртокот. Добивме неколку интересни и корисни предлози како може да се надгради. Службите во Фондот за иновации го заокружуваат сето она што е добиено како предлози и забелешки. Најверојатно во текот на следната недела ќе го објавиме финалниот предлог што ќе се применува и веднаш ќе пристапиме кон подготовка на проценката на ризик за она што ни стои во моментот, истакна Деспотовски, одговарајќи на новинарско прашање на прес-конференцијата во Министерството за финансии.

Останато

Од почеток на 2019 година државните обврзници ќе се тргуваат на Македонска берза

Објавено

на

Државните хартии од вредност од почетокот на 2019 година ќе котираат на Македонска берза. Денеска министерот за финансии Драган Тевдовски и директорот на Македонска берза Иван Штериев, потпишаа договор за котација на државните обврзници. Со ова државните хартии од вредност ќе станат достапни за поголем број на инвеститори, како домашни, така и странски. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Google Pay штотуку стана полесен за употреба!

Објавено

на

Последната верзија на Google Pay ги прави мобилните плаќања од Android многу слични на оние на нивниот најголем ривал, Apple Pay.

(more…)

Продолжи со читање

Останато

Избрани претприемачите за 2018 година

Објавено

на

Ваљон Купа од „Евита груп“ – Дебар и Филип Ристевски од „Пиксел“ – Скопје во категоријата мали претпријатија, како и Сашко Андонов од „Течко нет“ – Кочани и Александар Билјаноски од „Мое студио Дадар“ – Скопје во категоријата микро претпријатија, се добитници на наградите „Претприемач на годината 2018“.

(more…)

Продолжи со читање
P2_P_MK_300x250

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange