Connect with us

Странски банки

Дедо Мраз ограби банка!

Објавено

на

Грабежот на Дедо Мраз се случи на 23 декември 1927 година, во Централен Тексас во Cisco. Маршал Ратлиф, облечен како Дедо Мраз, заедно со Хенри Хелмс, Роберт Хил и Луис Дејвис ја ограбија Првата национална банка во Cisco. Грабежот е еден од најпознатите злогласни злосторства во Тексас, кој се повикува на најголемате потраги што некогаш биле видени во државата. Очевидец Бојч Хаус напишал дека ова е “најспектакуларното злосторство во историјата, надминувајќи ги сите во кои Били Кид или момчињата на Џејмс некогаш успеале да фатат”. 

Маршал Ратлиф – Дедо Мраз кој ограби банка

За време на овој период во Тексас, три или четири банки беа ограбени секој ден, а како одговор на тоа, Американската асоцијација на банкари им нудеше награда од 5000 долари  (отприлика 70 000 долари во денешна вредност) на секој кој ќе пука во разбојник на банка за време на криминалот. Покрај тоа, Ратлиф знаеше дека веднаш ќе се препознае ако се врати во Cisco. Ова го направи особено опасен потфатот за разбојниите, па Ратлиф одлучи да го скрие својот идентитет со маскирање како Дедо Мраз. Таквата маскираност, исто така, ќе ги ублажи сомневањата на луѓето во банката. Крадејќи автомобил во Вичита Фолс, тие тргнаа кон Cisco и пристигнаа утрото на 23 декември.

Додека групата се приближи до банката, Ратлиф го донел дедо Мразот што го позајмил од г-ѓа Миџ Теле, која управувала со пансионот каде што престојувал. Ратлиф, облечен како Дедо Мраз, се насмевна додека дојде по главната улица, запирајќи да разговара со желни деца, одговарање на нивните прашања и ги галел на главите. Главната улица на Cisco беше преполн со луѓе што се случуваше за нивните секојдневни активности. Градот имаше нормални украси за сезоната. Сите беа во божиќен дух, па никој не помисли дека е чудно кога Дедо Мраз дојде по улицата околу пладне, еден ден пред Бадник. На крајот на улицата Дедо Мраз ги сретна своите “помошници“ и се упатија кон банката. Некои од децата го придружуваа цел пат.

Кога влезе внатре, Ратлиф доби пријатен поздрав  – “Здраво, Дедо Мраз”, од касиерот. Тој не реагираше, но одеше на работна маса во средината на фоајето, каде што клиентите на банките ги напишаа своите листови за депозити. Неколку клиенти веќе беа на прозорецот на шалтерите за депозити. Благајната повторно извика: “Здраво, Дедо Мраз”. Повторно, нема одговор.

Токму во овој момент, соучесник на Ратлиф, Роберт Хил, влезе во банката, посочи пиштол во касиерот, и извика: “Рацете!” Вториот разбојник, Хенри Хелмс, исто така влегол со пиштол, а потоа третиот вооружен човек, Дејвис. За крај и Ратлиф го извади својот пиштол и влезе кај благајникот.

“Дедо Мраз” му нареди на помошниот благајник да го отвори сефот и почна да полне пари во вреќи што ги скрил под неговиот костим. Додека другите ги покриваа клиентите и вработените, Ратлиф зграпчил пари од кабинетите и го принудил еден од вработените да го отвори трезорот.

Невидливата од четирите ограбувачи, банкарскиот покровител г-ѓа Б. П. Бласенгаме и нејзината шестгодишна ќерка, Френсис, влегоа во банката во надеж дека ќе го видат Дедо Мраз, не знаејќи дека грабежот бил во тек. Веднаш сфаќајќи ја опасноста, г-ѓа Бласенгаме го сменила нејзиниот пат со својата ќерка преку книговодствената канцеларија на банката, најавувајќи: “Тие ја ограбуваат банката”, додека стигнала до вратата на улицата. Таа брзо ја отклучила вратата, ја фрлила ќерката во алејата додека викаше да трча и, и покрај предупредувањата од ограбувачите дека ќе пукаат, двете ќе избегаат. Така полицијата, предводена од Бојс Хаус, успеа да дојде на местото на злосторот.

Кој го испукал првиот куршум, не е сигурно. Некои извори тврдат дека Ратлиф, облечен како Дедо Мраз, прв пукал, куршумот што го напаѓа прозорецот на плочата на банката, веројатно да сигнализира невидени соучесници дека грабежот бил постигнат. Други извори велат дека Хил, гледајќи некој надвор, пукал низ прозорецот.

Ратлиф, бил уапсен и ја одлежал својата затворска казна. Кога излегол бил линчуван од страна на мафијата. Илјадници луѓе дошле на погребот кој го организирал неговата фамилија само за да го видат телото на најпозниот Дедо Мраз, кој за многу малце ќе успееше да ограби банка.

Странски банки

Кина вбризга рекордни 83 милирди долари во банкарскиот систем

Објавено

на

Централната банка на Кина инјектираше 560 милијарди јуани (83 милијарди долари) во домашниот банкарски систем, што е рекорден износ вбризган во банкарството за еден ден, оценува каналот „CNBC“. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Сметки за режиски трошоци во Србија ќе се плаќаат преку “СИСТЕМ ЗА ПРЕПОЗНАВАЊЕ ЛИЦА”

Објавено

на

Граѓаните на соседна Србија од март годинава ќе имаат можност да ги плаќаат тековните сметките преку систем за препознавање лице (face recognition), најави за Танјуг гувернерот на НБС, Јоргованка Табаковиќ.

Народната банка на Србија планира во првиот квартал од 2019 година да ја воведе оваа нова услуга, која е дел од решението за инстант плаќања, чија имплементација започна во октомври минатата година.

“Ќе биде можно преку скајп или визуелна идентификација на клиентот да се реализира плаќањето”, вели Гувернерката.

“Тоа ќе биде навистина револуционерна иновација како дополнување на инстант плаќањето. Иако сме подготвени со тимот да стартуваме веднаш, сепак ќе почекаме да помине евалуацијата за напредокот на Србија во поглед на спречување перење пари за да бидеме сигурни дека оваа нова услуга може да се пушти за користење”.

Конкретен датум кога граѓаните ќе имаат можност да започнат со користење на оваа услуга ќе се знае по состанокот на MANIVAL (Европски комитет за спречување перење пари и финансирање тероризам) кој ќе се одржи на 23. јануари.

На состанокот ќе се анализира напредокот на Србија во примената на сите правила поврзани со перење пари, а доколку ставот на оваа институција биде позитивен, плаќањето преку препознавање на лице може да биде пуштен во употреба веќе во февруари.

Продолжи со читање

Странски банки

Џим Јонг Ким се повлече од функцијата претседател на Светска банка

Објавено

на

Претседателот на Светската банка Џим Јонг Ким ја напушта функцијата на 01 февруари, се наведива во соопштението од СБ. (more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange