Connect with us

Лични финансии

Да работите за себе или да работите за плата: Како да донесете правилна одлука?

Објавено

на

На крстопат сте? Треба да го донесете вистинското решение за себе – да се држите цврсто за оваа работа што ја работите во моментот или да создадете свој бизнис? 

Многу луѓе веруваат дека со лаптоп во рака и вишок од амбиции можат да ја напуштат работата и да започнат сопствен бизнис. Ова важи уште повеќе за т.н. “дигитални номади” кои се расфрлаат со претприемачки дух, цитати по темата и великодушни совети како да бидеме успешни во бизнисот, без да имаат освоено денар со свој сопствен труд.

Вистината е дека да се преживее како претприемач или како успешен фрилансер хонорарно не е нешто толку блескаво
како што изгледа на прв поглед. Има луѓе кои едноставно не ги бидува за оваа работа!

Како сопственик на бизнис треба да сте не само извор на идеи, не само да мислите за некои шеми, треба да бидете продавач, сметководител, шеф и еден куп други работи. Дали сте подготвени за сето ова? И покрај лошата слика која штотуку ја нацртавме, неспорно е дека денес живееме во свет на можности и тоа е одлично. Секој може да се обиде!

Ако сте љубопитни дали создавањето на сопствен бизнис е нешто што сакате да го правите или не, пројдете некои прашања и одговори за самопроценка за да дознаете по кој пат да тргнете – оној на плата или оној на претприемништво.

Иницијатива е да ги правиш вистинските нешта без да ти се кажува!” – Виктор Иго. Па затоа, што и да одберете, БИДЕТЕ ИНИЦИЈАТИВНИ.

Лични финансии

Како да заштедиме пари додека патуваме во Европа?

Објавено

на

Секогаш кога патуваме се прашуваме дали сме го организирале патувањето така што цело време ќе се чувствуваме удобно, без да потрошиме цело богатство. (more…)

Продолжи со читање

Лични финансии

Бизнис бар: Корисни совети за оптимизирање на повиците за акција преку е-пошта

Објавено

на

Без оглед на видот на е-поштата, главната цел на секој повик за акција е да ги охрабри луѓето да преземат акција. (more…)

Продолжи со читање

Лични финансии

Бизнис бар: Што е лидер?

Објавено

на

Тоа е толку едноставно прашање, но сепак продолжува да ги збунува дури и некои од најдобрите мислители во бизнисот. Има доста книги за лидерството, но сепак е тешко да се застане за да се дефинира. (more…)

Продолжи со читање

Популарно