Connect with us

Останато

Даринка Дамјановиќ е нов директор на Централен депозитар за хартии од вредност

Објавено

на

Даринка Дамјановиќ е избрана за нов извршен директор на Централен депозитар за хартии од вредност, објави Фактор.

 

Дамјановиќ доаѓа на местото на Елена Јакимовска Петровска која од 2012-та ја имаше функцијата на извршен директор.

 

Новиот извршен директор, Даринка Дамјановиќ има богато искуство во ЦДХВ со извршување на повеќе функции, еден период беше именувана како вршител на должност извршен директор, а поголемиот дел од кариерата го мина на позицијата раководител на Дирекцијата за деловни операции во истата институција.

Останато

Растат онлајн купувањата од странство кон домашните е-трговци!

Објавено

на

Асоцијацијата за е-трговија на Македонија – АЕТМ ги анализираше објавените податоци од Народната Банка на Република Северна Мкаедонија, кои се однесуваат на број и вредност на реализирани е-трансакции со странски платежни картички кон домашни е-трговци со цел да даде слика каде најчесто имателите на картички од странство купувале онлајн во Македонија во текот на 2021 година. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Бесими: Ребаланс за заздравување на економијата и поддршка на граѓаните и стопанството

Објавено

на

Нови дополнителни 76 милиони евра за мерки за заштита на стандарот на граѓаните и поддршка на стопанството се обезбедуваат со ребалансот на Буџетот, како средства за заштита или резерва и во случај на потреба ќе влезат во нов пакет мерки. Се обезбедуваат и дополнителни 52 милиони евра за субвенции за земјоделците, информираше денеска министерот за финансии Фатмир Бесими. (more…)

Продолжи со читање

Останато

ММФ: Украина може да ја избегне хиперинфлацијата, најважен е тајмингот на помошта

Објавено

на

Директорката на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Кристалина Георгиева, денеска изјави дека „станува пооптимистична” дека договорот меѓу седумте најголеми светски економии од Г7 за обезбедување нови буџетски средства за Украина ќе и помогне на земјата да избегне хиперинфлација. (more…)

Продолжи со читање


Популарно