Connect with us

Анализи

Дали централните банки можат да го спасат светот од климатските промени?

Објавено

на

Од централните банки не може да се очекува да го спасат светот од климатските промени, се вели во новата книга на Банката за меѓународно порамнување, која повикува на глобална координација од владината политика до финансиската регулатива.

Книгата наречена „Зелениот лебед“ предупредува на потенцијалните сеизмички ефекти од климатските промени врз глобалниот финансиски систем, пренесува Reuters.

Бројот на екстремни временски непогоди се зголеми за четири пати во последните 40 години.

Само 44% од финансиските загуби предизвикани од тие непогоди се опфатени во САД.

Во Азија се опфатени само 7 проценти, а во Африка е само 3 проценти.

„Мислам дека можеби сме на работ да видиме нешто што може да биде причина за следната системска финансиска криза“, рече Луис Авасу Переира Да Силва, еден од водечките автори на книгата.

Ако започнат да се појавуваат екстремни климатски сценарија, од централните банки, кои имаат значајна улога во финансиската криза, може да се бара да бидат „последно средство за зачувување на климата“.

„Нема брзо решение“, предупреди Переира Да Силва. „Централните банки нема да го спасат светот повторно“, додаде тој.

Анализи

Ангеловска-Бежоска: Со сигурност можеме да кажеме дека шпекулациите поврзани со курсот на денарот не се поткрепени со економски аргументи

Објавено

на

Во сите досегашни епизоди на криза, стабилниот курс на денарот претставува главен фактор на одржување на макроекономската стабилност. Нема компромис во однос на постојниот режим на курсот. Јавноста треба да има потполна доверба во нашата заложба и во нашиот капацитет успешно да продолжиме со постојната монетарна стратегија на стабилен курс на денарот. (more…)

Продолжи со читање

Анализи

Банкнотата од 50 евра е најпопуларна кај фалсификатoрите

Објавено

на

Од 2002 година, кога беше воведена евро валутата, откриени се 19 милиони фалсификувани банкноти на оваа валута со лична вредност од 1,2 милијарди евра. (more…)

Продолжи со читање

Анализи

Светска банка: Започнете со пост-пандемиското економско закрепнување

Објавено

на

Земјите во развој и меѓународната заедница треба да преземат чекори за забрзување на закрепнувањето откако ќе заврши најлошата здравствена криза предизвикана од пандемијата на коронавирусот и да ги ублажат нејзините долгорочни негативни ефекти, порачува Светската банка. (more…)

Продолжи со читање

Популарно