Connect with us

Криптовалути

Дали фамилијата Ротшилд го контролира Биткоин?

Објавено

на

Основачот на втората по големина во светот криптовалута Etherium, Vitalik Baterin, изрази сомневање дека моќна банкарска династија Ротшилд својата империја ја проширила во дигитални пари.

Baterin го постави ова прашање на социјалната мрежа, запрашан за проектот IMMO, во кој банкарската династија, наводно, планира да инвестира.

За валутата на IMMO е многу малку познато, но експертите за криптовалутите велат дека тоа може да бидат дигитални пари поддржани од природни ресурси, како злато или на некој начин поврзани со недвижен имот. Тие наведуваат дека раѓањето на овој проект беше проследено лично од Александар Ротшилд, новоназначениот шеф на семејна банкарска династија.

Сепак, Батерин дошол до заклучок дека можното влијание на Ротшилд врз криптите било преценето. “Тие се родени само на различни позиции на високото општество на” стари пари “, теории дека моќта е надвор од тоа, се сосема неосновани”, пишува тој на мрежите.

Семејството Ротшилд, наводно, во декември минатата година за прв пат купи Bitcoin, и теории на заговор во врска со нивната контрола на сите светски валути започна во 1988 година по истражување списанието “Економист”.

“Триесет години, Американците, Јапонците, Европејците и луѓето во многу други богати земји, а во некои релативно сиромашни земји, најверојатно, ќе плаќаат со истата валута. Цените нема да бидат наведени во долари, јени, но велат дека во Феникс. Феникс ќе биде промовиран од странски компании и клиенти, бидејќи ќе биде поповолен од денешните национални валути “, пишува магазинот пред триесет години.

Криптовалути

Шведска лансираше своја криптовалута!

Објавено

на

Една голема светска влада само што им додели огромен глас на доверба и легитимитет на криптовалутите. Шведската влада донесе Одлука за поддршка на криптовалутите и официјално ја лансираше својата круптовалута – Sweden coin. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Блокчејн технологијата ќе ја победи апокалипсата на криптовалутите

Објавено

на

Пред една година, идејата дека Биткоин и криптовалутите ќе го променат светот стана мислење за консензус. Денес, не толку многу. Дигиталната валута сега се тргува под 5.000 долари. Тоа е 77% од неговата висока вредност во близина од 20.000 долари во јануари.  (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Минатото на криптовалутите и нивната иднина

Објавено

на

Инвеститорите во 2017 година – а посебно во четвртиот квартал – сакаа да купат Bitcoin (BTC) и Ethereum (ЕТH) со единствена цел да ја разменат за специфични ICO токени за кои сакаат да инвестираат. Купувачите на Bitcoin и Ethereum не сакаа да поседуваат Bitcoin или Ethereum. Тие сакаа да ги купат новоотворените токени за понуда на почетни монети (МЦО), но тие требаше да купат Bitcoin и Ethereum како краток начин да го добијат она што во крајна линија го сакаа. Сопствениците на Bitcoin и Ethereum не сакаа да продаваат. Тие ја следеа цената на нивниот имот. (more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange