Connect with us

Останато

Дали се гледа крајот на пирамидалната шема MyWorld попозната како Lyoness или со намера се прави раздор, која е вистината!?

Објавено

на

Во текот на вчерашниот ден одекна веста дека добропознатата компанија MyWorld, кај нас многу попозната како Lyoness оди во стечај, односно дека повеќе не е солвентна.

Оваа информација ја потврди новинарот Зоран Божиновски, кој на својот Facebook профил објави дека според него измамничката мрежа предводена од бизнисменот Зоран Витанов банкротирала.

 

На оваа објава се надоврза и новинарката за политички содржини Јорданка Ивановска – Јоци која исто како и Зоран Божиновски објави дека во стечај одат Лајонес Интернационал и Лајонес Европа, според информации од угледни австриски и европски медиуми.

Зоран Божиновски го обвини поранешниот премиер Зоран Заев како еден од партнерите на бизнисменот Зоран Витанов, додека пак Јорданка Ивановска смета дека негов партнер е исто така поранешен премиер на Македонија, а станува збор за Никола Груевски, но не ја исклучува можноста и двајцата поранешни премиери на државата да се вклучени во оваа т.н пирамидална шема.

За жал, најголема загриженост има кај бројните граѓани кои верувале дека преку оваа платформа ќе заработат паричен капитал, па голем дел од своите заштети ги вложувале во Lyoness односно MyWorld.

Од друга страна пак, со свој став се јави и предводникот на MyWorld во Македонија, Зоран Витанов кој ги демантираше овие гласини.

Дали граѓаните кои имаат вложено во оваа таканаречена пирамидална шема треба да бидат сериозно загрижени да не останат без својот вложен капитал или ова е само уште еден обид да се дестабилизира и урне оваа компанија останува да видиме во периодот кој следи. Која е вистината!?

Останато

Синдикатот на Халкбанк АД Скопје со општествено одговорна акција за донирање

Објавено

на

Во организација на Синдикатот на Халкбанк АД Скопје, вработените донираа облека, храна и постелнини за социјално ранливи семејства. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Економски факултет-Скопје свечено ги промовираше дипломираните студенти за академската 2022/2023 година

Објавено

на

Во Аулата на Економски факултет-Скопје се одржа свечената церемонија на која беа промовирани дипломираните студенти на прв циклус на студии за академската 2022/2023 година.

(more…)

Продолжи со читање

Останато

Реизбран Управниот одбор на КаСис АД

Објавено

на

Надзорниот Одбор на единствениот македонски процесор од областа на картичното работење, електронска трговија и сертифицирано биро за персонализација на картички КаСис АД повторно му ја даде довербата на актуелниот Управен одбор. г-ѓа Филомена Пљаковска – Аспровска, претседател и Главен извршен директор, г-ѓа Лидија Вучидолова – Богоевска, член и извршен директор и г-дин Дамјан Андоновски, член и извршен директор во наредните четири години ќе бидат на чело на компанијата која бележи континуиран раст во земјата и сигурно се пробива на пазарите во регионот.  (more…)

Продолжи со читање

Популарно