Connect with us

Странски банки

Дали роботите ќе ги заменат и банкарите?

Објавено

на

Британската банка RBS (Royal Bank of Scotland) го “ангажираше” аватарот Кора, која изгледа како вистинска личност и веќе ги прави првите работни активности за да им помогне на клиентите.

Банката, која неодамна најави дека ќе укине неколку илјади работни места, планира да ја “вработи” Кора засекогаш доколку успешно ја заврши пробната работа, пренесува Ројтерс.

Овој дигитален вработен одговара на едноставни прашања околу подигнување на кредит или чекори кои би требало да ги преземе корисникот ако ја изгуби картичката.

Целта поради која е “вработена” е намалување на времето на чекање.

Експериментот на оваа британска банка е најновиот потег во банкарската индустрија со цел прилагодување кон променливиот однос на клиентите и брзите технолошки промени.

Во банката се обедени дека Кора, одговарајќи на поедноставните прашања може да ги ослободи “колегите”, со цел тие да се занимаваат со покомплексни прашања.

Странски банки

Најголемата австралиска банка изгубила финансиски податоци од 20 милиони клиенти

Објавено

на

Најголемата банка во Австралија, Комонвелт банк, призна дека ги изгубила финансиските податоци на околу 20 милиони свои клиенти. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

ЕБОР ја презентираше програмата за финансирање на енергетска ефикасност во домаќинствата во Македонија

Објавено

на

Денес, во хотелот Александар Палас се одржа настан на кој Европската банка за поддршка на развојот (ЕБОР) ја презентираше програмата за финансирање на енергетска ефикасност во домаќинствата во Македонија. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

По грешка на трансакциска сметка му префрлиле 28 милијарди евра!

Објавено

на

Германскиот банкарски гигант Deutsche Bank призна дека во петокот при рутинска трансакцијата, по грешка изврши трансфер на сметката на клириншката куќа „Еурекс“ на износ од 28 милијарди евра, износ поголем и од нејзината моментална пазарна вредност, која изнесува 24 милијарди евра. (more…)

Продолжи со читање
P2_P_MK_300x250
[ccpw id="39761"]

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange