Connect with us

Анализи

Дали растот на цената на горивата во регионот е оправдан?

Објавено

на

Цените на горивата во регионот постојано растат и го достигнаа својот максимум. Во Србија и Хрватска се случија и многу протести против покачувањето на цената на горивата.

Според аналитичарите на инвестициската компанија KapitalRS, од почетокот на 2018 година, цената на суровата нафта се зголемува. Од 60,21 долари за барел на 1 јануари 2018 година, цената на ова гориво на 22 мај достигна највисока вредност оваа година, што е 72,88 долари за барел. Оттогаш, цената на нафтата забележа пад и на 11 јуни се движеше околу 65,6 долари, така што од почетокот на годината вкупниот раст е околу 9%.

Причината за растот на цената на суровата нафта на светскиот пазар е од три фактори:

1. Договорот ОПЕК и Русија, кој стапи на сила на почетокот на 2017 година, има за цел со намалување на производството на овој енергенс да ја врати цената во рамнотежно ниво.

2. Венецуела, како еден од најголемите производители на сурова нафта во рамките на ОПЕК, има економски потешкотии кои се рефлектираат во нафтената индустрија. Увозот на сурова нафта во Венецуела се забавува, што дополнително го намалува снабдувањето на оваа енергија на глобалниот пазар, а ова дополнително влијае на порастот на цените на суровата нафта.

3. Повлекување на САД од договорот за нуклеарно разоружување со Иран, или третиот по големина производител на нафта во ОПЕК. Тоа предизвика загриженост дека со санкциите ќе се забави извозот на сурова нафта од овие земји и со тоа уште повеќе ја зголеми цената на овој енергенс.

Како што се приближува  редовниот состанок на ОПЕК на 22 јуни во Виена, на кој би се разгледувало зголемувањето на производството на сурова нафта, може да се зголемат ценовните флуктуации на цената на суровата нафта.

Анализи

ДАНОЧЕН СИСТЕМ: Ако ги снема богатите, ќе патат сиромашните!

Објавено

на

Една малку подолга “приказна” која што се однесува на прогресивниот данок. Доколку имате 2-3 минути добро би било да ја прочитате… (more…)

Продолжи со читање

Анализи

НБРМ: Каматната стапка на благајничките записи останува непроменета на нивото од 2,75%

Објавено

на

На 9 oктомври 2018 година се одржа редовна седница на Комитетот за оперативна монетарна политика на НБРМ, на којашто беа разгледани состојбите во домашната економија, движењата на меѓународните и домашните финансиски пазари и показателите за домашната економија во контекст на поставеноста на монетарната политика. (more…)

Продолжи со читање

Анализи

Бизнис идеите „Big heart“, „Sweet and Fit“, „ Pixyle“ и „QxJunk“ победници на Наградата за социјално претприемништво – Social Impact Award 2018

Објавено

на

Ангажирање на артисти како магионичари кои ќе го прават поубав секој ден на лицата со некакви потешкотии (деца без родители, лица со ментални болести, лица со попреченост и слично) е основата на социјалната бизнис идеја „Big Heart“. „Ние сакаме да го направиме поубав секој ден на оние кои им е најпотребно, но исто така сакаме и да дадеме можност за вработување на лицата кои инаку тоа не можат да го сторат толку лесно. Па, така во нашиот тим имаме момче со оштетен слух и девојка со физичка попреченост.“ – изјави Кристијан Шопов, менаџер на „Big heart“ на свечената церемонија за прогласување на победниците која се случи вчера, 03.10.2018 година во Јавна соба Скопје.

Идеите за социјален бизинис  „Big heart“, „Sweet and Fit“ и „ Pixyle добија по 2000 евра парична награда од Шпаркасе Банка Македонија, како победници на овогодинешната Наградата за социјално претприемништво – Social Impact Award 2018.

Втората награда во висина од 2000 евра стручното жири ја додели на тимот  „Sweet and Fit“. Ивана, Теодора и Диана, претставничките на овој тим водени од мотото „Можеш да промениш и подобриш нечиј живот, а воедно да го промениш и подобриш своето здравје.“, планираат да отворат слаткарница за здрави слатки и дел од профитот да го  даваат на организацијата „Љубезност“ која помага на бездомните и социјално загрозените семејства и поединци.  Во иднина овие млади и амбициозни девојки планираат во својата компанија  и да вработуваат лица од овие категории.

Третиот тим кој ја понесе наградата на жирито е „Pixyle“, млада македонска компанија, основана во Штип која работи на полето на одржливата мода. „Pixyle во суштината користи вештачката интелигенција која ги учи машините да препознаваат различни модни атрибути во слики, со цел да овозможиме на секој лесен пристап до модни парчиња од одржлива мода во нивниот стил. Нашата мисија е да ја поттикнеме свеста и потрошувачката на одржлива мода, што индиректно би имало голем етички, општествен и еколошки импакт.“ – изјави Светлана  Кордумова Трајанова, основачот на оваа компанија.

Четвртото победничко решение избрано преку он-лајн гласање е проектот “QxJunk“, воден од Моника Илкова,  чиј тим ќе  добие дополнителна менторска и консултантска поддршка од компанијата Конто- Профит.

Покрај победниците, на овој настан свое обраќање имаа и Марија Матовска – координаторка на проектот, Владимир Кечовски – Директор на Дирекцијата за микро клиенти во Шпаркасе Банка Македонија и член на жирито, како и добитниците на Наградата од претходните години: Ирина Јавенска – АРНО, Михаела Поповиќ и Наде Богоевска Av Av – Happy Dog Center и Илина Велјановска – Создади.  Наградите беа доделени од страна на претставниците на Конто профит и Шпаркасе Банка Македонија.

Продолжи со читање
P2_P_MK_300x250

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange