Connect with us
P2_P_MK_1600x400

Лични финансии

Дали најдобрите продавачи се родени или обучени за тоа?

Објавено

на

Во соработка со Македонската Асоцијација за Продажба во периодот што следи ќе објавуваме текстови кои ќе ви помогнат да ги подобрите продажните вештини, да ја зголемите самодовербата и да го подобрите вашиот продажен ефект.

Повеќето од нас што сме добри во тоа што го работиме слушаме како оние околу нас доста често ни кажуваат “Ти си роден/а за продажба”. Оние што не се во продажбата всушност мислат дека најдобрите продавачи се родени со целото тоа знаење за продажба. Генерално мислење е дека преку ноќ ја имаме стекнато способноста за продавање. Како да сме дошле на земјава со извод од матична книга на родени и чек листа на зборови со кои ги убедуваме луѓето да купат.

Оние кои се родени со способноста лесно да комуницираат со сите, добро се снаоѓаат во продажбата, но да знаеш да комуницираш е само врвот на сантата мраз. За да бидеш добар продавач треба постојано да го учиш занаетот, да учиш од другите и постојано да ја бараш онаа легендарна комбинација на зборови која ќе ги отвори умот и паричникот на твојот потенцијален клиент.

Целиот мој живот луѓето ми викале дека сум за продажба

До сега сум сменил 6 компании и во сите сум бил во продажба. Иако сум претежно во финансиски сектор, сепак, секој производ во секоја компанија имаше свои карактеристики, за секоја услуга имаше посебен принцип на работа, така што секој пат кога ќе сменев работа, може да се каже дека морав се одново да учам. Иако сега сум доста искусен во тоа што го работам, сепак и јас морав да бидам обучуван за секоја нова работа.

Најдобрите продавачи се оние кои се отворени за нови работи и желни да научат. Оние кои инвестираат во себе. Оние кои читаат книги. Оние кои посетуваат семинари. Оние кои ги анализираат своите потенцијални клиенти и спремни се да решаваат поблеми.

Продажба не е само да бидеш добар говорник

Продажбата е да го насочиш клиентот за сам да сфати зошто треба да го купи тоа што ти го продаваш. Најдобрите продавачи ќе ти кажат: “Што помалку зборуваш, толку повеќе продаваш”, така што да бидеш добар говорник не е предиспозиција за добар продавач.

Мојот моментален тим е сочинет од многу добри продавачи, но сите тие се тренирани за да продаваат. А исто така имам видено и како луѓе кои се родени за продажба бегаат од продажбата.

Најдобрите продавачи можат да се тренираат, обучуваат и ги разбираат проблемите со кои се соочуваат потенцијалните клиенти

Нареден пат кога некој ќе те праша дали најдобрите продавачи се родени такви или се обучувани, слободно прашај ги дали мислат дека луѓето се будат еден ден и веднаш можат професионално да се бават со фудбал, кошарка или каков било друг спорт. Како и се друго, и продажбата си бара труд, пракса, и “да го испотиш газот“. Продажбата е курс за личен развој кој се одржува цел живот.

Автор: Филип Бундовски, Претседател на Македонска асоцијација за продажба

Лични финансии

Позитива на денот: “ОК е”, Фејсбук статус на Фросина Ѓорѓиовска

Објавено

на

Кога ќе станеме, само една позитивна мисла ни е доволна за да ни го направи целиот ден позитивен. Ќе се трудиме по еден таков позитивен импулс да споделуваме со вас секој ден. (more…)

Продолжи со читање

Лични финансии

Дали ЦЕНАТА е продажна алатка?

Објавено

на

Во соработка со Македонската Асоцијација за Продажба во периодот што следи ќе објавуваме текстови кои ќе ви помогнат да ги подобрите продажните вештини, да ја зголемите самодовербата и да го подобрите вашиот продажен ефект.

Ова е вечното прашање што ги мачи почетниците, но и искусните продавачи во услови на голема конкуренција, а со кое се прави притисок кај продажните менаџери да размислуват пред се за намалување, или едноставно прилагодување на цената на конкуренцијата. (more…)

Продолжи со читање

Лични финансии

10 работи кои ги научи Нина Ангеловска од Групер продавајќи 1 милион купони

Објавено

на

Приказната на Grouper започна во Јануари 2011 година. Пасијата да ја променат е-трговијата и навиките за онлајн купување беа нивната главна водилка. Првиот македонски сајт за групни попусти понуди атрактивни попусти и непобедливи зделки кои до тогаш не беа понудени на нашиот пазар – тоа беше главниот поттик за илјадници Македонци да се впуштат во онлајн купување и голем дел од нив да ја направат својата прва онлајн трансакција на Grouper!  (more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange