Connect with us

Лични финансии

Дали и колку вештачката интелигенција ќе ги промени финансиските услуги?

Објавено

на

Ако прашате кој било технолошки фан да ги наведе омилените иновации, голема е веројатно дека на врвот на листата да се најде вештачка интелигенција (Artificial Intelligence).

Некои ќе ви кажат дека е следното големо достигнување во технолошкото истражување, додека други ќе мислат дека АИ може да донесе подеднакво проблеми како и можности.

Какво и да било твоето мислење за оваа тема, голема е важноста која АИ ќе ја има во начинот на работење и животот воопшто. Колку што сите индустрии на индустријата беа загрижени, финансискиот сектор сепак може да биде погоден од овие промени позначително од другите.

Како АИ ги менува финансиските услуги?

Потенцијалот на АИ во финансиски услуги е огромен. Овие иновации веќе го менуваат начинот на работа како и начинот на комуникација со клиентите, а во времето ќе стане само значајно.

Пример е употребата на “chat bots”, како што се LUVO, која е базирана на IBM Watson Conversation. Користењето на овие сервиси за онлајн комуникација започна во Кралската банка на Шкотска во декември 2016 година. Така, Луво дава одговори на едноставни прашања како што се: “како можам да добијам овластување за употреба на картичката во странство?” И исто така се користи и за директни, покомплицирани упатувања кои ги добиваме најчесто од вработените во банката.

Вештачката интелигенција е на пат да остави голема трага и во областа на платниот сообраќај. Да покаже и истражување што го спроведе ПЕЛИКАН, провајдер за решенија во областа на финансиските услуги.

Основач и извршен директор на Пеликан, Парт Десаи рече: “Се надеваме дека ова истражување ќе пробуди индустрија која сеуште се темели на мануелни процеси и стари системи. Потребата да се усвојат паметни алатки никогаш не била поизразена. Со употребата на последните АИ технологии, давателите на финансиски услуги може значително да го скратат времето потребно за развој и давање нови понуди. ”

Огромно е одушевувањето во врска со вештачката интелигенција и нејзиниот потенцијал, но исто така постои и загриженост за тоа што може да донесе понатамошен развој на овој концепт за поединци, а особено за компании и индустрии.

Кога некој како Стивен Хокинг кажува дека АИ може да биде “или најдоброто или најлошото нешто што досега се случило на човештвото”, време е да седнеме и размислиме колку е сложен и важен овој концепт.

Повеќе од очигледно е дека сè повеќе постои потреба за унапредување на разбирањето на концептот како што е АИ, машинско учење и роботиката, како и заземање на позицијата од која ќе се извлече најголема корист од овие инновации.

Лични финансии

Дали би ги довериле своите финансии на Google и Amazon наместо на банките?

Објавено

на

Речиси 60% од американските банкарски клиенти ќе размислат да ги пренесат своите пари на сметки што ги нудат познати компании, како што се интернет-продавниците, пребарувачите или продавниците со големи кошнички, иако немаат искуство со финансиски услуги, според една нова студија спроведена од Центарот за дигитална иднина на USC Annenberg – Школа за комуникација и новинарство. (more…)

Продолжи со читање

Лични финансии

3 митови за кредитните картички во кои сите веруваме

Објавено

на

Кредитните картички, како и секој финансиски производ, изгледа дека создаваат одредена количина на анксиозност кај луѓето. Постојат митови и гласини кои се раширени околу тоа како да се потрошат пари со кредитна картичка и кога да се исплатат. За жал, некои од овие митови за кредитни картички може да му предизвикуваат на вашиот паричник – и вашиот кредитен рејтинг – повеќе штета отколку добро. (more…)

Продолжи со читање

Лични финансии

6 совети за подобро користење на кредитна картичка

Објавено

на

Повеќето луѓе се согласуваат дека користењето на кредитна картичка за плаќање за секојдневни купувања е паметна идеја. Впрочем, кредит е безбеден, удобен и наградува. Плус, ако сте одговорни, исто така ќе се изгради цврста кредитна оценка. (more…)

Продолжи со читање
P2_P_MK_300x250

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange