Connect with us

Форекс

Дали е време за долгорочно инвестирање во доларот?

Објавено

на

Откако американскиот долар за само четири месеци ослабна 10,2% во однос на еврото, се повеќе инвеститори сметаат дека сега е добро време за купување на американската валута.

Но, колку е реална веројатноста дека доларот од сегашното ниво значително ќе зајакне?

 

Аналитичарите на “Admiral Markets” тврдат дека причините за наглото слабеење на доларот во последните неколку месеци во однос на речиси сите други важни светски валути треба да се бараат во движењата на пазарот на валути во 2014 година. 

 

Тогаш ситуацијата била сосема поинаква, доларот почнал нагло да зајакнува како резултат на намерното зголемување на каматните стапки во САД.

 

За големите банки, инвестициските фондови, приватните инвеститори тоа било сигурен знак дека кризата е завршена и масовно почнале да го префрлаат капиталот од другите валути во долар, кој продолжил да зајакнува.

 

Аналитичарите на “Admiral Markets” сметаа дека сегашниот тренд на слабеење на доларот во однос на европските валути само што започнал и дека се уште не е време за долгорочни инвестиции во доларот.

Форекс

Кои акции на Македонска берза беа најинтересни за инвеститорите во јули?

Објавено

на

Според податоците кои ги објави Македонската берза за периодот 01.07.-31.07.2022 година вкупниот промет изнесува 430.542.437 денари и бележи благ пораст од 0,97% во однос на претходниот месец јуни. (more…)

Продолжи со читање

Форекс

Изработката на првите банкноти се одвивала рачно, симболите го отсликуваат нашето културно-историско минато

Објавено

на

Секој симбол на македонската банкнота си има свое посебно значење и ја отсликува нашата историја со која можеме да се гордееме. За изработката на првите бонови беше потребно многу време. Имав многу непроспиени ноќи, но и голема одговорност, вели дизајнерот на првите македонски пари Борче Тодороски за „МИА”. (more…)

Продолжи со читање

Форекс

Како влијаеше одлуката на ФЕД за зголемување на каматните стапки врз инвеститорите на Волстрит!?

Објавено

на

На њујоршки Волстрит во средата берзанските индекси силно пораснаа, откако американската централна банка Federal Reserve (ФЕД) ги зголеми клучните каматни стапки како и што се очекуваше, а нејзиниот претседател Џером Пауел порача дека во иднина темпото на растот на каматите би можело да биде забавено. (more…)

Продолжи со читање


Популарно