Connect with us

Криптовалути

Дали Биткоин може да ги убие централните банки?

Објавено

на

Биткоин е дигитална валута која, според зборовите на нејзините спонзори, “користи peer-to-peer технологија за да работи без централна власт или банки”. Според нејзината дефиниција, Биткоин е добро позициониран да ги убие централните банки. Како и за сè друго што вклучува финансии, темата на централните банки и нивните потенцијални замени е комплексна со валидни аргументи за и против.

Во време кога технологијата им овозможи на потрошувачите да се вклучат во трговијата без потреба од централна власт, може да се тврди дека централните банки повеќе не се потребни. Пошироката проверка на банкарскиот систем го проширува овој аргумент. Корупцијата поврзана со банкарскиот систем резултираше со Големата рецесија и голем број скандали.

Корисниците на биткоин не бараат постоечки банкарски систем. Валутата е создадена во сајбер-просторот, кога таканаречените “рудари” ја користат моќта на своите компјутери за да решат сложени алгоритми кои служат како верификација за трансакциите на Биткоин. Нивната награда е плаќање со сајбер валута, која се чува дигитално и се пренесува меѓу купувачите и продавачите без потреба од посредник. Ако биткоин или друга криптовалута стане широко прифатена, целиот банкарски систем би можел да стане ирелевантен.

Централните банки во моментов се доминантната структура на државите што ги користат за управување со нивните економии. Тие имаат монополска моќ и нема да се откажат од таа моќ без борба. Додека Биткоин и други дигитални валути генерираа значителен интерес, стапките на нивно усвојување се минимални и владината поддршка за нив практично не постои. Доколку и ако владите не го признаат Биткоин како легитимна валута, има мала надеж дека ќе ги убијат централните банки во скоро време. Тоа го истакнаа, централните банки низ целиот свет и го следат и проучуваат Биткоинот.

Од ова произлегува дека Биткоинот сам нема моќ да ги уништи централните банки, но сите криптовалути заедно, во иднина, може да ја имаат моќта да ја разнишаат доминантноста на банките. Но, сепак, се поставува прашањето, ако дозволиме со помош на криптовалути да ги разнишаме банките, што ќе се случи со сигурноста на нашите реални пари? Што ќе се случи со нашите заштеди и кредити?

 

Криптовалути

Лудиот пад на биткоинот продолжува, заедно со другите криптовалути

Објавено

на

Според експертите, зад големиот пад што започна во средата, не постои очигледен катализатор, а единствената теорија која би можела да објасни остриот пад на вредноста е воведувањето на процесот на регистрација на популарната размена на биткоини на ShaceShift која ги исплаши корисниците.

(more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Турција со најмногу сопственици на биткоин

Објавено

на

Лани во декември, еден биткоин се проценуваше на вредност од речиси 20.000 долари. До крајот на јули годинава, цената на дигиталната валута изнесуваше нешто повеќе од 8.000 долари. Моментално цената на еден биткоин е нешто под 7.000 долари.

Според едно истражување во август 2018 година, учествувале вкупно 14.828 испитаници од 15 држави. Испитаниците на прашањето дали поседуваат биткоини, одговарале исклучиво со “да„ или “не„.

Турција е државата со најголем број сопственици на биткоини. Поточно 18% од испитаниците во Турција поседуваат биткоин.

После неа следи Романија со 12%, Полска со 11%, Шпанија со 10% и Чешка со 9%. Холандија и Австралија со 7% и Британија и Франција со 6%.

Првите очекувања на истражувачите биле дека биткоинот најзастапен ќе биде во Соединетите Американски Држави. Но, само 8% од испитаниците поседуваат биткоин. Исто како и во Австрија, Германија и Италија.

Холандија и Австралија со 7% и Британија и Франција со 6%. После нив се наоѓа Белгија со 5%. Најмал процент има во Луксембург со 4%.

Продолжи со читање

Криптовалути

Биткоинот повторно доживеа пад

Објавено

на

Откако минатата недела вредноста на криптовалутите стабилно растеше, вчера за само еден час вредноста на биткоинот падна за 300 долари. Други валути кои доживеаа пад се етереум и рипл. Утрово, биткоинот доживеа пад од цели 1000 долари.

Додека вредноста на биткоин падна за 12%, тој не беше најсилно погоден од ненадејниот пад. Вредноста на етереумот и рипл, како и биткоин кеш и ЕОС паднаа за 20%.

„Цената на биткоинот расте во последните неколку месеци, но ако сум на ваше место би бил претпазлив со инвестирањето во оваа криптовалута. Може да бидеме оптимисти за она што е пред нас бидејќи има многу добри вести за развојот на биткоинот, но ќе треба да помине уште некое време за сите тие промени да влијаат на вредноста“, вели Оливер Ајзакс, експерт во полето на криптовалутите.

Кон крајот на минатата година вредноста на биткоинот порасна до 20.000 долари за еден токен, но во 2018 година работите не се толку сјајни, иако цената на оваа криптовалута се стабилизираше на околу 7.000 долари за токен.

 

Продолжи со читање
P2_P_MK_300x250
[ccpw id="39761"]

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange