Connect with us

Останато

Гугл ќе инвестира една милијарда долари во економското закрепнување на Италија

Објавено

на

Американскиот технолошки гигант „Google“ објави дека ќе инвестира повеќе од 900 милиони долари во следните пет години за да и помогне на Италија во нејзиното економско закрепнување како резултат на корона кризата.

„Google е горд што е партнер во економското закрепнување на Италија. Денес ја најавуваме „Italia in Digital“, нов план за забрзување на економското закрепнување на земјата со нудење поддршка за деловните субјекти и лицата кои бараат работа“, рече извршниот директор на „Google“, Сандер Пичаи.

Идејата е да се забрза економското закрепнување на оваа земја по пандемијата на коронавирусот со нудење алатки, обука и партнерства за деловните субјекти и луѓето кои ги загубија своите работни места.

Google сега е посветен да им помогне на повеќе од 700.000 Италијанци, со цел до крајот на 2021 година вкупната бројка да достигне повеќе од еден милион“, се вели во соопштението на компанијата.

Италија е една од најтешко погодените земји во Европа и корона кризата најмногу влијае на угостителството, логистиката, транспортот и трговијата.

Како што покажува италијанскиот институт за статистика (ИСТАТ), кризата зафати 34% од италијанското производство.

Активностите и работењето на 2,2 милиони компании, исто така, беа суспендирани, што претставува 49% од вкупниот износ, додека 65% од целокупниот извоз беше затворен.

Останато

ИОРРМ преку видео конференција успешно организираше електронско изборно собрание

Објавено

на

На 16ти октомври 2020 година се одржа изборното собрание на Институтот на овластени ревизори на Република Македонија (ИОРРМ), за првпат во целосно дигитална форма. Во време на неизвесност и отежнати услови заради пандемијата на COVID-19, ИОРРМ одлучи 27-та седница на Собранието на ИОРРМ да се одржи во форма на видео-конференција, пред се поради заштита на здравјето на членовите и вработените на ИОРРМ.  (more…)

Продолжи со читање

Останато

Што направи виртуелниот експерт Славчо од А1 Македонија за 30 дена?

Објавено

на

Виртуелениот експерт Славчо е чет-бот кој разбира и зборува македонски јазик. Со него можете да комуницирате на кирилица или латиница. Комуникацијата со Славчо е целосно бесплатна, a со него можете да разговарате на веб страницата на А1 Македонија или преку апликациите Viber и . (more…)

Продолжи со читање

Останато

Шпанските банки виновни за “хаосот” во Барселона?

Објавено

на

Фото: AS

Хаосот во Барселона повторно продолжува откако играчите ја отфрлија молбата на раководството за намалување на платите, обелоденија медиумите во Каталонија. (more…)

Продолжи со читање

Популарно