Connect with us

Останато

Гувернерот на Централната банка на Италија: Се очекува силен пад на БДП кој ќе резултира со помалку работни места и зголемена невработеност

Објавено

на

Гувернерот на Централната банка на Италија, Игнацио Виско Бруто, предвиде дека по пандемијата на коронавирусот во оваа земја, бруто домашниот производ може да се намали помеѓу 9 и 13 проценти во наредните месеци, а како што рече, можна е значително зголемена невработеност, социјално незадоволство и зголемен број на сиромашни семејства.

Според гувернерот, ќе биде многу тешко да се предвиди како ќе се развива „пост-корона“ ситуацијата понатаму, но дека „единственото нешто што е сигурно е дека сè уште ништо не се знае со сигурност“.

„Она што можеме да го потврдиме е дека проблемите на италијанските семејства ќе се зголемуваат, ќе има помалку работа, потрошувачката ќе се намали, затоа што луѓето ќе гледаат да заштедат што повеќе бидејќи иднината ќе биде многу неизвесна“, рече Виско Бруто.

Тој ги поддржа мерките преземени од владата на премиерот Конте за санирање на последиците од пандемијата на коронавирусот и ги повика сите социјални субјекти да „раскинат” со инерцијата на старите навики и да ја вратат можноста за развој и раст на економијата.

Останато

PayPal ќе дозволи употреба на криптовалути

Објавено

на

„PayPal” објави дека ќе им овозможи на клиентите да купуваат, продаваат и чуваат „Bitcoin” и други криптовалути користејќи ги неговите паричници на Интернет. Почнувајќи од почетокот на 2021 година, клиентите исто така ќе можат да ги користат овие виртуелни монети за да купуваат кај 26 милиони поврзани трговци. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Новиот корона бран ја намали деловната активност во Еврозоната

Објавено

на

Во октомври, економската активност во еврозоната се намали, бидејќи ограничувањата како резултат на ширење на корона вирусот, повторно стапија на сила, покажуваат прелиминарните податоци. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Авиокомпаниите ќе прават исти пресметки како и банките

Објавено

на

Кога британскиот туроператор Томас Кук се врати на пазарот минатиот месец, му требаше начин да ги убеди клиентите дека стана посигурен по неговиот банкрот во 2019 година и дека немаат за што да се грижат при резервацијата во пауза за време на пандемија. (more…)

Продолжи со читање

Популарно