Connect with us

Странски банки

Грција ќе ги забрза капиталните проверки на банките во земјата

Објавено

на

Грција планира да ги забрза капиталните проверки на банките во земјата пред крајот на програмата за спас, која завршува во август следната година.

Властите планираат проверките да бидат извршени пред овој рок, со цел да се утврди дел грчките финансиски институции ќе бидат подготвени да ги минат тестовите кои Европската централна банка (ЕЦБ) планира да ги изврши на банките во ЕУ во октомври следната година.

Тестовите имаат цел да обезбедат увид во сосотјбата на грчкиот банкарски систем и да се намали притисокот што Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) го предузвикува врз цените на акциите.

Се проценува дека максималниот износ од 86 милијарди евра, што може да се искористи за евентуална докапитализација, изнесува 50 милијарди евра.

Според аналитичарите, главната цел на европските институции и ММФ е грчките банки да останат силни и да ја зачуваат стабилноста откако ќе заврши програмите за спас на Грција во август следната година.

Странски банки

Банките во еврозоната ги заоструваат условите за кредитирање поради пандемијата

Објавено

на

Банките во еврозоната ги затегнаа условите за кредитирање во третиот квартал од оваа година, поради пандемијата на вирусот Ковид-19, покажува студијата на Европската централна банка (ЕЦБ), која покажува неизвесност кај банките во однос на закрепнувањето на економијата. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Светска банка: Јавниот долг драстично се зголемува бидејќи македонската економија силно е погодена од Ковид-19

Објавено

на

Светската банка не е загрижена за зголемувањето на јавниот долг во земјата. Оттаму истакнуваат дека иако јавниот долг за една година се зголемил за 10 – 11% од БДП и проценуваат годинава да достигне до 61.6% од БДП, сепак очекуваат дека буџетската дупка ледната година ќе се намали. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Кина им подели по 25 евра на граѓаните на Шенжен за популаризација на дигиталната валута

Објавено

на

Кинеските власти на 50.000 жители на Шенжен избрани по случаен избор им поделија дигитални валути во вредност од 10 милиони јуани, што е еднакво на околу 25 евра по лице. (more…)

Продолжи со читање

Популарно