Connect with us

Останато

Грција собра 3 милијарди евра од првата емисија на државни обврзници

Објавено

на

Грчката влада објави дека собрала 3 милијарди евра (3,5 милијарди долари) од првата емисија државни обврзници реализирана во последните три години, што е двојно повеќе од сумата наведена во проспектот за прием на обврзници.

Владата во Атина соопшти дека приносот на пет-годишните обврзници бил 4,62%, што укажува на благо подобрување на довербата на инвеститорите во однос на емисиите во 2014 година, кога приносот изнесувал 4,95%.

 

Грчкиот министерот за финансии изјави дека резултатот е задоволителен, додавајќи дека Грција ќе продолжи со издавање обврзници пред да се заврши со програмата за спас, која истекува за малку повеќе од една година.

 

Останато

Американскиот БДП се зголеми за рекордни 33,1 проценти во третиот квартал

Објавено

на

Бруто домашниот производ на САД достигна рекорден раст од 33,1 проценти во третиот квартал, според првите проценки на Министерството за трговија. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Сања Лукаревска старо-нов директор на Управата за јавни приходи

Објавено

на

Сања Лукаревска е старо-нов директор на Управата за јавни приходи. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Германската економија пораснала за шест проценти во третиот квартал

Објавено

на

Германската економија ќе порасне за околу шест проценти во третиот квартал, но заздравувањето од кризата со вирусот Ковид-19 ќе ја забави најголемата економија во Европа поради новиот есенски бран на пандемијата, соопшти германскиот институт за економски истражувања (DIW). (more…)

Продолжи со читање

Популарно