Connect with us

Форекс

Грција размислува да премине на долари?

Објавено

на

“Грција ја разгледува можноста за излез од еврозоната и прифаќање на американскиот долар како валута”, изјави денес американскиот професор Тед Малох.

 Тед Малох е еден од кандидатите за нов амбасадор на Америка во ЕУ.

 

“Ги познавам грчките економисти кои отидоа во американските истажувачки организации за да разговараат на оваа тема, околу прашањата за доларизација. Ваквата одлука, се разбира, би ги преплашила германците, бидејќи тие не сакаат ни да слушнат за оваа идеја”, додаде Малох.

 

Според него “Грегзит” би била најдобра опција за Грција затоа што моменталната ситуацијава во земјата е “неодржлива”.

Форекс

Централниот депозитар за хартии од вредност и додели плакета на Македонска берза во знак на благодарност за досегашната соработка

Објавено

на

Централниот депозитар за хартии од вредност АД Скопје оваа година прославува јубилеј од две децении постоење на македонскиот пазар на капитал. По тој повод, на Македонската берза ѝ беше доделена плакета во знак на благодарност за досегашната блиска и успешна соработка помеѓу овие две, комплементарни институции. (more…)

Продолжи со читање

Форекс

Кои акции на Македонска берза беа најинтересни за инвеститорите во септември?

Објавено

на

Според податоците кои ги објави Македонската берза за периодот 01.09.-30.09.2021 година вкупниот промет изнесува 615.657.953 денари и е намален за високи 78,01% во однос на претходниот месец август. (more…)

Продолжи со читање

Форекс

ТУРСКАТА ВАЛУТА ТОНЕ ВО ДУПКА БЕЗ ДНО, Ердоган повторно направи чистка во централната банка

Објавено

на

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган смени тројца членови на Одборот за монетарна политика на Централната банка и на нивно место назначи двајца нови членови, по што националната валута – лирата достигна рекордно најниско ниво. (more…)

Продолжи со читањеПопуларно