Connect with us
P2_P_MK_1600x400

Останато

Групата „Урбани уметнички акции“ постави евро-монета во Скопје

Објавено

на

Групата „Урбани уметнички акции“ постави скулптура на евро-монета во центарот на Скопје за да потсети дека секоја земја членка на Европската унија по прифаќањето на eврото има право на монетите да ги аплицира своите симболи.

„Водени од оваа констатација се надеваме дека набргу ќе дојде денот кога шарпланинецот, рисот, охридската пастрмка и другите нашите симболи ќе заблескаат на монеите на еврото. Со оваа акција ние како група урбани уметнички акции решивме на свој начин онака како што најдобро знаеме да ги подджиме напорите за приближување на Македонија и нејзините граѓани кон ЕУ како насока за која нема замена. Сметаме дека со оваа акција на граѓаните пластично ќе им прикажеме што значи идното членство во ЕУ и барем за момент ќе го прошараме сувопарниот предреферендумски пејзаж во Македонија“, велат уметниците.

Останато

Раст на просечната плата во Македонија

Објавено

на

Просечната плата исплатена во март годинава во однос на март 2018 година е повисока за 3,8 проценти и изнесува 24.590 денари. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Хари Костов и Комерцијална банка влегуваат во РК Вардар?

Објавено

на

Првиот човек на Комерцијална банка, г-дин Хари Костов најверојатно наскоро ќе биде обелоденет како прв човек и на РК Вардар. (more…)

Продолжи со читање

Останато

7% од кредитоспособните лица, лани зеле брз кредит

Објавено

на

Граѓаните се заинтересирани за услугите на финансиските друштва, познати како брзи кредити. Земаат просечно меѓу 200 и 400 евра кредит, а во минатата година седум отсто од кредитоспособното население во земјава било опслужено од овие финансиски друштва. Од година во година секторот расте, а за поголема сигурност за потрошувачите дел од овие друштва што работат во земјава формираа Асоцијација на финансиски друштва. (more…)

Продолжи со читање
Unibanka_banner_300x250

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange