Connect with us
P2_P_MK_1600x400

Анализи

Граѓаните ќе добијат половина милион евра награден фонд за МојДДВ #МојаНаграда

Објавено

на

Наградната игра МојДДВ #МојаНаграда, која ќе започне на 15 декември 2019 година, ќе трае една година и ќе се доделат две главни премии од по 50.000 евра, секој месец ќе се доделуваат 15 награди од по 100.000 денари, додека секој ден ќе се доделуваат по 10 награди – 4 по 1.000 денари, 3 награди по 2.000 денари и 3 награди по 3.000 денари.

Наградниот фонд на #МојаНаграда изнесува 500.000 евра, а ќе можат да учествуваат сите полнолетни граѓани кои се регистрирани во системот на е-персонален данок и кои скенираат фискални сметки преку апликацијата МојДДВ. Добитниците на награди на дневна основа ќе се извлекуваат софтверски преку електронски генератор и ќе бидат известени преку самата апликација „МојДДВ”. Тие ќе добијат известување колкава награда добиле или доколку не добиле награда ќе добијат едукативна порака. Оние кои при скенирање на сметките нема да добијат дневна награда, ќе учествуваат во извлекувањата на месечно ниво и на извлекувањата за премиите. Извлекувањата за месчените награди и за премиите ќе бидат јавни. Ова на вчерашната прес конференција го истакна министерката за финансии Нина Ангеловска.

Целта на #МојаНаграда е да биде засилување на мерката МојДДВ – која патем дава одлични резултати во сузбивањето на сивата економија. #МојаНаграда треба да ги мотивира луѓето да ги скенираат и оние сметки со помали суми на ДДВ, , кои претходно не ги скенирале, како и да ги натера да продолжат да скенираат сметки откако ќе го надминат месечниот праг за поврат на ДДВ” – рече Ангеловска.

Директорката на Управата за јавни приходи Сања Лукаревска истакна дека мерката МојДДВ, досега дава одлични резултати.

Вкупно корисници на апликацијата заклучно 28 ноемрви има 184.728 корисници, скенирани се 39.584.924 фискални сметки. Остварен е промет од 19 милијарди 378 милиони денари. Вкупно остварена наплата на ДДВ од 5% и 18% од овој промет изнесува 2 милијарди 98 милиони 709 илјади денари. Вкупно оствареното право на поврат за време на цело време на траење на мерката изнесува 5 милиони 119 илјади евра. Просечната старост на лица кои скенираат фискални сметки е од 42-44 години, а најмногу скенираат лица на возраст од 35 години. Во скопските општини Аеродром, Кисела Вода, Центар и Карпош имаат најмногу лица кои скенираат фискални скметки, како и во Битола и во Штип” – истакна Директорката на Управата за јавни приходи Сања Лукаревска.

Организатори на наградната игра #МојаНаграда се Министерството за финансии, Управата за јавни приходи и Државна лотарија на Македонија. Предвидени се вкупно 3.852 награди и тоа 1.468 награди по 1.000 денари, 1.101 награда по 2.000 денари, 1.101 награда од 3.000 денари, 180 награди по 100.000 денари и 2 награди по 3 милиони денари.

Анализи

Еве кој има право да направи увид во сефовите на граѓаните

Објавено

на

Граѓаните во банкарските сефови обично чуваат семеен накит, пари, тестаменти и важни артефакти и предмети од голема важност за нив, а според банкарските службеници има и клиенти кои прашуваат дали во сефот може да собере пакет или тегла од два, три и пет килограми. (more…)

Продолжи со читање

Анализи

Кои се десетте компании со најголеми добивки – Од топ 10 четири се банки

Објавено

на

Македонскиот приватен сектор имаше нешто послаби први три квартали од годината со помала добивка споредено со истиот период лани. Според податоците на котираните друштва на Македонска берза во топ 10 компании со најголеми добивки заклучно со 30 септември 2019 година четири се банки, од кои две се наоѓаат во топ три. (more…)

Продолжи со читање

Анализи

Какви новини носи новата шефица на ЕЦБ!?

Објавено

на

За економистите ќе биде лесно да се согласат дека монетарната политика е неопходен инструмент во време на финансиска криза. Кога пазарите за пари и ликвидност ќе се замрзнат, одлучувачката монетарна интервенција ќе го омекне ударот. Но, кога работите ќе се вратат во нормала, монетарната политика порано или подоцна ја губи својата магична моќ. (more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange