Connect with us

Останато

ГРАБЕЖ НА АТМ: Го минирале банкоматот, за да ги украдат парите од него!

Објавено

на

Непознати крадци минирале банкомат во излогот на една продавница во Карловац, Хрватска, обидувајќи се да ги украдат парите од него.

Како што пишува Вечерњи лист, граѓаните на Карловац утрово во 2:30 часот ги разбудила силна експлозија. Полицијата која веднаш стигнала на местото, можела само констатирала дека непознатите сторители го минирале банкоматот во продавницата „Феротерм“, во обид да украдат пари, но и дека скоро цел го зеле.

Соопштено е дека никој не бил повреден.

Другиот банкомат, кој бил веднаш до минираниот, останал недопрен.

Останато

Нов повик од ФИТР за старт-ап и спин-оф компании

Објавено

на

Заинтересираните од денеска, па во наредните 50 дена ќе можат да аплицираат во Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР) за добивање средства од првиот јавен повик за старт-ап и спин-оф компании во вкупен износ од еден милион евра што се реализира во соработка со Светска банка. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Просечна месечна исплатена нето-плата по вработен изнесува 24 210 денари

Објавено

на

Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во август 2018, изнесува 24 210 денари. Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на просечната месечна исплатена нето-плата по
вработен, во август 2018 година, во однос на август 2017 година, изнесува 105.7. 
(more…)

Продолжи со читање

Останато

Во среда стартуваат најголемите бизнис саеми: Градежништво и Технома 2018

Објавено

на

Во рамките на саемската трилогија која се случува есенва на нова локација, комплекс ВИП Арена Борис Трајковски се случуваат и двата најголеми бизнис саеми, 15. издание на Саем на Градежништво заедно со осмиот по ред RealExpo (саем на недвижности), како и 44. издание на Технома, саемот кој ги собира движечките компании од областа на металургија, електроника, енергетика, неметали, градежништво, обезбедување и заштита. (more…)

Продолжи со читање
P2_P_MK_300x250

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange