Connect with us

Форекс

Голем раст на акциите на Комерцијална банка и на Алкалоид, еврото со вредност од 61.5017 денари

Објавено

на

На последниот ден за тргување на македонската берза најтргувани беа акциите на Комерцијална банка АД Скопје, кои забележаа огромен раст од високи 5,84 проценти, пред акциите на Алкалоид АД Скопје кои забележаа исто така висок раст од 4,62%.

Пораст имаше и кај акциите на Македонијатурист АД Скопје од 2,71%, како и кај акциите на Гранит АД Скопје кои пораснаа за 2,00%.

Според официјалниот среден курс на Народната банка на Македонија, денеска денарот спрема еврото има вредност од 61.5017 денари.

Курсот на денарот спрема доларот е на ниво од 55.4519 денари, британската фунта изнесува 72.5170 денари, додека пак швајцарскиот франк е 56.8303 денари.

Форекс

Во светот може да останат само пет или шест валути!?

Објавено

на

Во светот во моментов постојат повеќе од 100 признати валути, но тој број може драстично да се намали на само пет или шест во следните 20 години, изјави бразилскиот министер за економија Пауло Гуедеш на Светскиот економски форум во Давос. (more…)

Продолжи со читање

Форекс

Кралска монета за Queen

Објавено

на

Британската кралска ковачница Royal Mint издаде монета во чест на покојниот Фреди Меркјури и останатите членови на рок-групата „Queen“. (more…)

Продолжи со читање

Форекс

По неколкудневниот пад на акциите, берзата повторно „позелене”

Објавено

на

По неколкудневниот пад на акциите, пазарот на капитал во Северна Македонија доживува раст на вредноста што најмногу се гледа со движењето на индексот МБИ10 на Македонска берза кој ги содржи десетте најликвидни хартии од вредност на котираните акционерски друштва. (more…)

Продолжи со читање

Популарно